Dieta i antykoncepcja [Porada eksperta]

2013-04-07 16:08

W trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych przybyło mi 10 kg. Jaka dieta była by dla mnie dobra by pozbyć się zbędnych kg, a także jak mam się odżywiać podczas przyjmowania doustnej antykoncepcji by ten problem się nie powtórzył? Mam 21 lat, ważę 74kg.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Jeżeli w tym czasie nie zmieniła pani znacząco sposobu odżywiania, ani nie obniżyła aktywności fizycznej to znaczy, że wzrost masy ciała najprawdopodobniej spowodowany był niewłaściwym dobraniem tabletek. Ewentualnie w wyniku uaktywnienia się zaburzeń metabolicznych, ale tu musiałabym zobaczyć pani badania. Nie ma specjalnej, uniwersalnej diety, którą należy stosować przy przyjmowaniu antykoncepcji. Skoro pani masa ciała zwiększyła się o 10kg, to niewątpliwie należy zastosować dietę redukcyjną. Niestety mam za mało danych, aby powiedzieć na jakim powinna być ona poziomie. Najchętniej zaprosiłabym panią na konsultację, aby zbadać skład pani ciała, określić BMR, przeanalizować sposób odżywiania, aktualną aktywność fizyczną i zaproponować konkretne zmiany. Z ogólnych rad póki co proszę starać się odżywiać zgodnie z ogólnymi zasadami zdrowego żywienia, zmniejszając ilość zjadanych kalorii o około 500-700kcal od pani BMR (niestety nie mogę go policzyć bo mam za mało informacji na pani temat). Proszę także starać się jadać ok 4-5 małych posiłków i nie jeść na 3 godz przed snem. Wiem że wydaje się to banalną poradą, ale to naprawdę clue odchudzania! Co do produktów, to już zależy jak pani odżywia się do tej pory i z czym są największe problemy (ogromne łaknienie węglowodanów, ochota na tłuste potrawy, niekontrolowana objętość posiłków, podjadanie, jedzenie wieczorne, wysokocukrowe napoje gazowane, napoje energetyczne itd). Najważniejsze jest unikanie produktów będących skoncentrowanym źródłem energii tj tłuste potrawy, fast food, cukry proste pochodzące ze słodyczy, nadmiaru owoców, napojów, lodów itp. Chciałabym się z panią spotkać i pomóc Pani w ustabilizowaniu żywienia i zapobieganiu kolejnym wzrostom masy ciała. Jest Pani młodziutką osobą więc jest to najlepszy czas by zadbać o ukształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta