Dieta mięsna i ograniczenie zbóż i owoców [Porada eksperta]

2016-08-11 23:37

Pewnego razu natrafiłem w internecie na dietę New Mayo Clinic. Charakteryzuje się ona całkowitym wyrzuceniem cukrów z diety (nawet tych z owoców), jedynym wyjątkiem jest grejpfrut zjadamy przed każdym posiłkiem. Głównym składnikiem diety jest mięso, które jak wyczytałem można zjadać w dowolnej ilości. Mowa jest również o: sałacie, pomidorach, czerwonej cebuli, zielonej fasoli czy rzodkiewce. Dieta również nie zabrania zjadania dużej ilości tłuszczy. Dla produktów niedozwolonych natomiast znalazłem znacznie mniejszą listę: cebula biała, ziemniaki, seler oraz owoce. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat ryżu, czy makaronu. Jak urozmaicić taką dietę, ponieważ codziennie jedzenie mięsa z sałatą (nawet dla takiego mięsożercy jak ja) może się szybko znudzić? Bardzo proszę o opinię i porady.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Pytanie: w jakim celu chce Pan stosować taką dietę? Zawsze przed rozpoczęciem radykalnie odbiegającego od standardowego żywienia programu żywieniowego warto się zastanowić, czy w naszym indywidualnym przypadku jest to metoda najbardziej słuszna i bezpieczna. Warto sprawdzić kreatyninę i kwas moczowy. Tak silne ograniczenie zbóż, owoców może wiązać się także z problemami gastrycznymi, brakiem witamin, antyoksydantów i błonnika.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta