Dieta na kamienie w woreczku żółciowym w ciąży [Porada eksperta]

2013-10-03 17:18

Moja żona jest w 20 tc ciąży. Białko w moczu wychodzi 10mg/dl, teraz doszły kamienie w woreczku żółciowym. Czy jest jakaś dieta, która pomoże zmniejszyć białko wydalane w moczu oraz złagodzić nawrotu bóli kamieni?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Witam serdecznie! Istotne jest, aby żona ograniczyła ilość spożywanego białka (mięso, ryby, nabiał, jaja, strączki). To główne źródła białka - jego nadmiar obciąża nerki i może powodować pojawienie się białka w moczu. Nie podam Panu dokładnych wartości dotyczących spożycia białka na dobę, ponieważ mam zbyt mało danych. W kwestii kamieni to niestety mogą się w dalszym ciągu tworzyć – w przewodach żółciowych, dlatego ważne jest likwidowanie czynników wpływających na powstawanie zaburzeń w składzie żółci, do których zalicza się:

- nadmierne spożycie tłuszczów zwierzęcych w diecie;

- nadmierne spożycie cukrów prostych (cukier, słodycze);

- mała ilość warzyw i owoców w posiłkach;

- zbyt obfite, nieregularnie spożywane posiłki.

Dieta powinna eliminować produkty wzdymające, nasilające dolegliwości związane z kamicą, bóle brzucha, wzdęcia czy odbijanie się.

Żona powinna usunąć z menu nasiona roślin strączkowych, kapustę, smażone lub mocno doprawiane potrawy, napoje gazowane. Należy postarać się zrezygnować z jedzenia słodyczy, zwłaszcza chałwy, czekolady, ciast z kremem.

Wszystkie posiłki powinny być zjadane bezpośrednio po przygotowaniu, niewskazane jest długotrwałe przechowywanie posiłków, zmniejszające ich wartości odżywcze, również zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji pokarmowych.

Ponadto codzienna dieta powinna być oparta na częstym (5-6 razy) jedzeniu mniejszych posiłków, o stałych porach, co sprzyja regularnemu obkurczaniu się pęcherzyka żółciowego. Ważną cechą diety jest jej lekkostrawność. Pozdrawiam

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta