Dieta przy przewlekłym zapaleniu żołądka i dwunastnicy [Porada eksperta]

2014-07-27 23:02

Od roku cierpię na przewlekle zapalenie żołądka. Miałam robioną gastroskopię i koloskopię. Biorę leki, ale choroba nawraca. Nie mam siły, nie stwierdzono u mnie żadnej bakterii. Mój żołądek prawie nie trawi, jest przekrwiony i posiada liczne zaczerwienienia. Nie mogę spać,  serce mi kołacze. Byłam w szpitalu 3 dni, dostałam tylko leki przeciwbólowe i lekarz stwierdził, że to nic, tylko zwykły Gastritis, a ja nie mogę normalnie funkcjonować. Nie wiem co mam jeść żadnej diety nie dostałam, muszę szukać w Internecie i sprawdzać na sobie co mi szkodzi. Proszę o pomoc i porady co mam robić i jak się odżywiać, aby zaleczyć zapalenie?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Niestety dieta, podobnie jak w przypadku innych schorzeń przewodu pokarmowego, jest sprawą dość indywidualną. Ogólnie zaleca sie dietę łatwostrawną, małe częste porcje, potrawy nie za gorące i nie za zimne. Jednak często zdarza się, że to co jednej osobie szkodzi, u innej nie wywołuje negatywnych objawów.

Proszę spróbować unikać produktów pobudzających zwiększone wydzielanie soków żołądkowych, tzn. dań tłustych, smażonych czy choćby pieczonych i duszonych z dodatkiem tłuszczu. Niewskazane są tutaj warzywa i owoce spożywane na surowo, chyba że są one miękkie i bardzo dojrzałe. Proszę unikać pieczywa pełnoziarnistego. Konieczne jest zwrócenie uwagi na jakość produktów. Powinny być świeże, dlatego warto kupować mniejsze ilości, by zapobiec ich psuciu. Powinna Pani unikać używek takich jak kawa, mocna herbata, alkohol, czekolada oraz wyrobów, w skład których wchodzi kakao.

Ważne jest też to, aby posiłki były częste i o małej objętości. Trzeba je też dokładnie gryźć. Kolację proszę jeść nie później niż 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka. W miarę możliwości zaleca się odpoczynek na siedząco lub leżąco z podniesioną na poduszkach głową.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta