Jak jeść, żeby zmniejszyć brzuch i cellulit? [Porada eksperta]

2016-02-14 22:05

Jak można schudnąć i wyrzeźbić sylwetkę? Mam cellulit i boczki i straszny brzuch, mimo że ważę 49 kg przy wzroście 154. Może codzienne ćwiczenia na orbitreku i zaprzestanie podjadania słonych przekąsek?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Pani BMI jest w normie, jednak jeżeli obserwuje pani u siebie "cellulit i boczki i brzuch", to warto wprowadzić ćwiczenia. Oczywiście zaprzestanie podjadana słodyczy i słonych przekąsek jest niezbędne nie tylko dla figury, ale i zdrowia.

Proponuję wprowadzić więcej warzyw, niech pani dokłada je do każdego posiłku w postaci surówek, sałatek, zup. To powinna być podstawa pani diety. Do tego dobrej jakości białka, tzn. mięso, ryby, strączki, jaja; węglowodany, czyli kasze, ryż brązowy, ziemniaki oraz orzechy, pestki, nasiona, oliwa oraz owoce. Oprócz kaloryczności diety ważna jest jej jakość, dlatego powinna pani skupić się na odpowiednim doborze składników pokarmowych. Powinna pani dobierać składniki o niskim indeksie glikemicznym, nieprzetworzone, tak aby nie stymulować trzustki do nadmiernych wyrzutów insuliny.

Warto jeść około 4 posiłków, co 3 godziny. Proszę też pamiętać o piciu wody. Odpowiednie nawodnienie jest niezmiernie ważne pod kątem cellulitu, warto też zwrócić uwagę na witaminy z grupy B, potas, ograniczenie soli (zastąpić ją ziołami) i kawy. Źródła potasu to np. ziemniaki, sałata, pomidory - działa on przeciwobrzękowo. Warto włączyć do menu mnóstwo selera, pietruszki oraz truskawek, ponieważ działają moczopędnie. Trzeba wzbogacić jadłospis o produkty bogate w witaminy z grupy B, np. kiełki zbóż, drożdże, jajka. Oprócz diety konieczne są też masaże poprawiające ukrwienie i krążenie krwi w tkankach. Dobry wpływ na walkę z cellulitem mają także ćwiczenia fizyczne.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta