Jak nabrać masy przy szybkiej przemianie materii? [Porada eksperta]

2016-01-29 8:06

Mam problem z przybraniem na masie. Mam 18 lat, 178 cm wzrostu i ważę 58 kg. Żyję aktywnie. Uwielbiam sport, trenuję piłkę nożną  i lekkoatletykę. Na chwilę odłożyłem sporty i chciałbym przytyć. Jadłem bardzo dużo, lecz nic z tego nie wyszło.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak powinien odżywiać się ektomorfik?

Możliwe, że reprezentuje pan typ ektomorficzny (typ leptosomatyczny z łac. leptos - wąski, wątły, soma - ciało). Jest to typ budowy i metabolizmu, który charakteryzuje się trudnością w odkładaniu się tkanki tłuszczowej i nabieraniu masy mięśniowej. Inną przyczyną może być nadczynność tarczycy lub problemy z wchłanianiem. Obydwa schorzenia wymagają diagnozy lekarskiej oraz zastosowania odpowiedniego leczenia.

Zakładając jednak, że niska masa ciała jest spowodowana jedynie szybką przemianą to w kwestii diety powinien pan zwrócić uwagę na to, aby przede wszystkim była wysokokaloryczna. Dieta powinna być także spersonalizowana, tzn. powinna odpowiadać zapotrzebowaniu energetycznemu związanemu z aktywnością fizyczną, bogata pod względem odżywczym. Może pan udać się na analizę składu ciała, która będzie przydatna w ocenie zapotrzebowania.

Jak powinien odżywiać się ektomorfik?

Ważne jest, aby nie unikać węglowodanów zarówno tych o niskim, jak i wysokim indeksie glikemicznym. Zaleca się, by w diecie ektomorfika występowała podwyższona podaż białka. Pamiętać należy o tym, by tłuszcze zwierzęce spożywać do wczesnych godzin popołudniowych, aby ich czas spożycia od treningu wyniósł minimum 3 godziny. Ektomorfik, który trenuje, powinien mieć jadłospis składający się z mniejszej ilości posiłków, ale by zaspokajały jego zwiększone zapotrzebowanie na kalorie. Oczywiście muszą też pojawiać się posiłki okołotreningowe.

Dobrze byłoby, aby udał się pan do dietetyka, który po analizie aktualnego spożycia, wywiadzie dietetyczno-zdrowotnym oraz analizie składu ciała będzie mógł przygotować odpowiedni jadłospis i plan działania.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta