Jak przybrać na masie przy szybkiej przemianie materii? [Porada eksperta]

2014-11-24 9:31

Mam problem z przybraniem na masie. Mam 22 lata, ok 71 kg, wzrost 185 cm. Mam aktywne życie, zawsze lubię być w ruchu, pracuję 5 dni w tygodniu tylko, że na 3 zmiany. Nie pracuję fizycznie, pracuję przy maszynie (i klikam po guzikach). Mam szybką przemianę materii. U mnie w rodzinie tato oraz dziadek też należą do szczupłych czyli u mnie to rodzinne, ale za to brat ma trochę masy, bo poszedł po genach mojej mamy. Ma wagę odpowiednią (nie jest gruby). Dlatego chciałbym przytyć do ok. 85 kg. Chcę zacząć ćwiczyć na siłowni, akurat okres zimowy.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak przytyć przy szybkiej przemianie materii?

Twój wskaźnik masy ciała jest prawidłowy, rozumiem więc, że masz problemy z sylwetką i zbyt małą masą mięśniową. Jeśli chcesz nabrać dodatkowych mięśni, faktycznie wskazane byłoby ćwiczenia na siłowni, jednak pamiętaj, że najlepsza będzie w tym przypadku konsultacja z instruktorem/trenerem, który w profesjonalny sposób dobierze ćwiczenia, które pomogą osiągnąć cel. Wracając do tematu twojej wagi, zamierzone 85 kilogramów jest przy górnej granicy wyników prawidłowego wskaźnika masy ciała. Twój styl życia – praca na trzy zmiany może być niestety czynnikiem stymulującym rozwój niebezpiecznych schorzeń.

Jak przytyć przy szybkiej przemianie materii?

Jeśli zdecydujesz się na zwiększenie masy, istotne, dla ochrony organizmu, by przybieranie było powolne i oparte na zdrowych, wartościowych produktach. Nie należy w tym wypadku stosować diet z bardzo dużą zawartością białka i zbyt małą podażą warzyw i owoców. Duże ilości białka zwierzęcego, pochodzące przede wszystkim z nabiału, przyczynia się do bardziej intensywnego rozwoju zmian miażdżycowych, mogą zaburzyć równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Ograniczenie w diecie produktów węglowodanowych, warzyw i owoców zmniejszy podaż błonnika, ważnego w prewencji nowotworów. Myślę, że jeśli zdecydujesz się na odpowiednią, zdrową dietę i będziesz cierpliwy, twoja sylwetka nabierze odpowiednich kształtów. Warto byś zaczerpnął porady dietetyka, który ułoży dla ciebie jadłospis, dostosowany do twoich celów, a także preferencji żywieniowych.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta