Jak przybrać na wadze prowadząc aktywny tryb życia? [Porada eksperta]

2014-07-21 17:22

Mam 25 lat i ważę 75 kg przy wzroście 180 cm. Mam bardzo szybką przemianę materii. Chciałbym przybrać na wadze koło 10 kg. Zastosowałem kiedyś dietę składającą się z 5 posiłków dziennie, opartą na owocach, jogurtach, sokach, mleku. Do tego był treściwy obiad i kolacja. Prowadziłem aktywny tryb życia: bieganie, basen, tenis, piłka nożna... Wówczas udało mi się przytyć w krótkim czasie 15 kg ... Dodam, że miałem wtedy dużo wolnego czasu, gdyż nie pracowałem.. Osiągnąłem wagę 92 kg i byłem zadowolony... Obecnie wróciłem do tych nieszczęsnych 75 i nie mogę nic przybrać na wadze... Mam długie godziny pracy, co nie pozwala mi już na 5 posiłków dziennie (co najwyżej 3). Bardzo mi zależy na poprawie sylwetki, lecz nie mogę osiągnąć celu z braku czasu. Boję się, że wprowadzając znów aktywny, sportowy tryb życia jeszcze bardziej schudnę, a do biegania chciałbym wrócić... Jak połączyć sport, wyczerpującą pracę i chęć przybrania paru kilogramów?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Proszę zatem postarać się wprowadzić dodatkowe przekąski, które nie będą wymagały długiego czasu przygotowania, czy specjalnej atmosfery jedzenia. Nawet między spotkaniami, czy podczas pracy przy komputerze znajdzie Pan chwilę, aby zjeść garść suszonych (najlepiej ekologicznych, bo nie zawierają konserwantów) fig, śliwek moreli oraz migdałów, orzechów czy nasion. Są to bardzo kaloryczne a nie wielkie objętościowo przekąski. Warto do tego wypić kefir, jogurt. Takim sposobem dostarczy Pan dodatkowych kalorii. 100g orzechów to w zależności od rodzaju:

  • Orzechy włoskie – 645 kcal
  • Orzechy pistacjowe – 589 kcal
  • Orzechy laskowe – 640 kcal
  • Orzechy ziemne – 560 kcal
  • Orzechy nerkowca – 566 kcal
  • Migdały – 570 kcal

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta