Jak schudnąć 10 kilogramów w wieku 50 lat? [Porada eksperta]

2015-01-09 12:41

Jak schudnąć 10 kg w wieku 50 lat? Pragnę schudnąć 10 kg stopniowo i bez większych wyrzeczeń. Jestem alergikiem, z problemami żołądkowo-jelitowymi, w okresie menopauzy. Mam nadciśnienie, niedoczynność tarczycy, arytmię i problem z żylakami, przyjmuję plastry hormonalne.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Dieta oparta na zasadach zdrowego żywienia

Przy tylu schorzeniach powinna pani udać się do dietetyka na indywidualną poradę. Nie napisała pani ,na co ma alergię więc trudno mi odnieść się do tematu. Jakiej natury są problemy żołądkowo-jelitowe? Może napiszę ogólnie o tym, jak powinna wyglądać prawidłowa dieta.

Dieta oparta na zasadach zdrowego żywienia

Dieta powinna opierać się na zasadach zdrowego żywienia i być urozmaicona, pozwoli to na zaspokojenie zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze. Ważne jest, aby pamiętać o spożywaniu regularnie pięć posiłków dziennie (co 2-3 godziny). W naszej diecie powinny znaleźć się produkty zbożowe pełnoziarniste oraz codziennie powinno się spożywać mleko i produkty mleczne. Powinno stosować się tłuszcze roślinne (takie jak olej rzepakowy, oliwa z oliwek), a ograniczyć tłuszcze zwierzęce (masło, smalec). Źródłem białka w naszej diecie powinny być różne produkty (mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych). Ryby powinny być spożywane 2-3 razy w tygodniu, najlepiej jeśli chociaż raz była spożywa ryba tłusta np. tuńczyk, halibut, makrela.

Ważne jest spożywanie warzyw i owoców (warzywa – 500g, owoce – 200g). W diecie ograniczeniu powinny ulec słodycze, żywność typu fast food, sól, produkty wędzone, naturalnie słone lub dosalane. Należy również pamiętać o tym, aby ograniczyć dodawanie soli do potraw, ponieważ jest jej dużo już w samych produktach spożywczych. Ilość soli spożywanej dziennie (z produktów) nie powinna przekraczać jednej łyżeczki. Należy zrezygnować też z alkoholu. Ważne jest spożywanie 2 litrów płynów, głównym ich źródłem jest woda (przynajmniej 1l-1,5l dziennie) pozostałym jej źródłem mogą być herbaty np. zielona oraz soki warzywne i owocowe (bez dodatku cukru) najlepiej świeżo wyciskane. Należy też zadbać o zredukowane swoich stresów oraz włączenie w swoje życie aktywności fizycznej, na początek mogą być to spacery i w miarę możliwości zwiększać swoją aktywność fizyczną, na pewno pomoże to zrzucić zbędne kilogramy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta