Jak schudnąć mając chorobę zwyrodnieniową stawów [Porada eksperta]

2014-06-07 23:05

Mam 57 lat i obecnie jestem 4 miesiące po operacji wstawienia endoprotezy kolana. Mam nadwagę tzn. ważę ok. 66kg, wzrost 158 cm. Chciałabym zdrowo zacząć się odżywiać i przy okazji schudnąć o około 8kg. Bieganie i ćwiczenia są wykluczone, gdyż nie mogę za bardzo obciążać kolan. Obawiam się też, że ta choroba będzie postępowała, (są już zmiany w drugim kolanie i dłoni) a lekarz ortopeda mówi, że nie ma na to lekarstwa. O diecie też nie wspomina, a na moje pytania wzrusza ramionami i lekko pod nosem się uśmiecha mówiąc "skoro Pani chce i w to wierzy, to proszę jeść np. galaretki, ale żadna dieta nic nie da!". Szukam pomocy, wierzę że jedzenie właściwe wiele może zmienić. Tyję głównie na brzuchu i okolicach. Proszę powiedzieć co jeść i w jakich ilościach.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Podstawą leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów jest ochrona stawów przed nadmiernym obciążeniem, a więc w przypadku nadwagi konieczna jest redukcja masy ciała. Pani BMI wynosi 26,44 kg/m2 przy normie od 18,5-25 kg/m2. To oznacza że od wagi prawidłowej dzielą Panią mniej więcej 4 kg. Najlepiej jednak byłoby znaleźć się w środku normy. W tym przypadku dieta powinna polegać głównie na zasadach stosowanych przy "odchudzaniu". Równocześnie należy dbać o odpowiednią podaż aminokwasów, czyli produktów zawierających białko, a także bogatych w żelazo, potas i magnez i antyoksydanty. W Pani diecie powinno znaleźć się mięso, ryby, galarety mięsne i dużo warzyw. Można także rozważyć suplementy diety tj.. kolagen, preparaty glukozaminy i siarczanu chondroityny.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta