Jak wprowadzić odpowiednie zasady odżywiania i dzięki temu schudnąć? [Porada eksperta]

2013-07-22 16:57

Mam 12 lat, 158 wzrostu i ważę 57 kg. Jakim sposobem powinnam schudnąć do końca wakacji tak, aby moja waga była odpowiednia do wzrostu?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Witaj, Myślę że najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem będzie wizyta u dietetyka. Pomoże Ci zrozumieć jak ważne jest zdrowe żywienie i jak w prosty sposób o nie dbać.

W Twoim przypadku nie wchodzą w grę żadne diety niedoborowe. Najważniejsze jest, abyś zdrowo się odżywiała, czyli pracowała nad prawidłowym procesem jedzenia oraz więcej się ruszała. Z pewnością pomocny dla Twojej współpracy z dietetykiem (jak i dla Ciebie samej) będzie dzienniczek żywieniowy.

Proponuję abyś jeszcze przed wizytą stworzyła taki dzienniczek, w którym będziesz zapisywać wszystko to, co jesz, w jakich ilościach i o jakich porach. Fajnie byłoby, jakbyś notowała także kilka słów o sytuacji i w skali od 0-3, jak bardzo byłaś głodna. Bądź szczera ze sobą i notuj wszystko, nawet te rzeczy, których wiesz, że nie powinnaś jeść, bo są nie tyle kaloryczne, co niezdrowe.

Do kalorycznych i często niezdrowych produktów zaliczamy:

  • Ciasta z bitą śmietaną, torty, kremówki, desery lodowe, ciasta kruche i francuskie, drożdżówki, pączki i gofry z bitą śmietaną i nadmiar lodów, czekoladki itp;
  • Wszystkie dania typu „fast food”- pizze, zapiekanki, hamburgery, hot-dogi, kurczaki w cieście, frytki itp;
  • Orzeszki solone itp., chipsy, popcorn;
  • Napoje słodzone cukrem, napoje gazowane (np. cola, sprite, 7-up, oranżada);
  • Bardzo słodkie dżemy i kremy czekoladowe do pieczywa;
  • Potrawy smażone, panierowane i smażone w głębokim tłuszczu;
  • Majonez, tłusta śmietana, twarde margaryny.

Po kilku dniach zrób0 sobie tzw. "rachunek sumienia". Przyjrzyj się dokładnie swoim zapiskom. Czy są słodycze albo dodatkowe produkty jedzone między posiłkami? W jakich sytuacjach jesz, jakie towarzyszą Ci emocje? Czy jesz kiedy nie jesteś głodna? Zaznacz mazakiem to, co według ciebie należy poprawić.

Po około 7 dniach zważ się. W kolejnym tygodniu jedz to, co w zeszłym, tylko bez zaznaczonych mazakiem produktów. Pod koniec tygodnia zważ się ponownie i zobacz, czy waga poszła w dół.

Jak wszystko się uda to postaraj się stopniowo wprowadzać poniższe zasady:

  • Zjadaj 5 posiłków dziennie - 3 główne: I śniadanie, obiad i kolacja oraz 2 przekąskowe: II śniadanie zabierane do szkoły i podwieczorek, najlepiej, co 3 godziny, a nie rzadziej niż co 5 godzin. Pamiętaj, aby ostatni posiłek zjadać nie później niż 3 godziny przed snem.

Pozdrawiam

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta