Jak zmienić nawyki żywieniowe, by zacząć chudnąć? [Porada eksperta]

2015-05-20 9:34

Mam 19 lat i chciałabym schudnąć, jednak mam pewien problem. Wiem, że powinno się jeść więcej w pierwszej połowie dnia. Ja jednak w pierwszej połowie w ogóle nie jestem głodna (jem oczywiście śniadanie, ale nie mam zupełnie apetytu), nie mam też wtedy apetytu na słodycze. Po powrocie z zajęć zaczynam jednak odczuwać głód i przede wszystkim muszę zjeść coś słodkiego, inaczej nie jestem w stanie się uczyć. Nie umiem się też ograniczyć do 1 kostki czekolady, zjadam od razu pół tabliczki, bo nie umiem się powstrzymać. Czy jest coś, co mogłabym zrobić, by zmniejszyć mój apetyt w drugiej połowie dnia?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Na samym początku proponowałabym ci udać się do dietetyka, który dokładnie przeanalizuje twój stan odżywienia oraz nawyki żywieniowe, styl życia. Skoro do mnie napisałaś, to czuję, że chcesz coś zmienić :). Skoro tak, to postaraj się popracować przede wszystkim nad rytmem swojego dnia. Spróbuj nadać wyższy priorytet jedzeniu. Nie zapominaj o nim, bo to podstawa do utrzymania prawidłowego poziomu energii przez cały dzień. Posiłki staraj się przygotowywać dzień wcześniej i trzymać w pojemnikach, zabierając je ze sobą na zajęcia. Na początku, pomimo braku apetytu, musisz jeść chociaż małe ilości posiłków. Gwarantuję tobie, że po ok. 2 tygodniach takiego jedzenia twój organizm przyzwyczai się do nowego rytmu i o tych godzinach, co jesz posiłki, będziesz czuła głód. Dzięki temu ograniczysz także jedzenia wieczorami. To wieczorne podjadanie, szczególnie słodkich produktów, może wynikać właśnie z nieregularnych dostaw glukozy i składników odżywczych. Organizm broniąc się przed hipoglikemią intuicyjnie kieruje cię w stronę słodkich produktów. Ponadto najadanie się na wieczór wpływa na niższe poczucie głodu nad ranem. Podejmij wyzwanie i spróbuj przez 2 tygodnie jeść inaczej.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta