Jaka dieta przy astmie i alergii? [Porada eksperta]

2013-11-27 17:34

Mam 20 lat i od 1,5 roku leczę się na astmę, a od 5 lat na alergię (wziewna i pokarmowa). Ważę teraz 68 kg (przy wzroście 157,5 cm) i od pewnego czasu stosuję dietę 1500 kcal (tak mi zalecił alergolog), jednak dotychczasowe wyniki odchudzania mnie nie zadowalają... Chciałabym się dowiedzieć, jak mogę urozmaicić moją dietę, żeby było smacznie, tanio i zdrowo, a jednocześnie, żeby nie szkodziło to astmie i alergii tj. jakich produktów unikać, jakie spożywać oraz żeby nie kolidowało to z przyjmowanymi prze mnie lekami (m.in. Monkasta)? Z góry dziękuję za pomoc.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Witam, Przede wszytstkim powinna Pani stosować dietę eliminacyjno-rotacyjną w kontekście zdiagnozowanych u Pani produktów alergennych. Nie wiem, na co ma Pani alergię, więc trudno mi zaproponować coś konkretnego.

Generalnie przy astmie należy uważać na żywność wysokoprzetworzoną z barwnikami, aromatami i składnikami chemicznymi. Dieta dla astmatyka powinna całkowicie wykreślić: jajka kurze, czekoladę, oleje i tłuszcze roślinne utwardzone, orzechy różnego rodzaju, nabiał.

Jadłospis powinien obfitować w świeże warzywa i owoce zawierające dużo witaminy C, takie jak natka pietruszki, papryka, owoce goi, porzeczki, jagody, pomarańcze.

Warzywem szczególnie zalecanym dla osób z astmą ze względu na działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, jest cebula. Bardzo ważne są też kwasy tłuszczowe DHA i EPA. Dlatego należy jeść ryby bogate w kwasy tłuszczowe n-3 np. łosoś, makrela i tuńczyk. Ryby zmniejszają stan zapalny w organizmie, oskrzelach i błonach śluzowych. Pozdrawiam

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta