Jaka dieta przy ciągłym odbijaniu i gazach? [Porada eksperta]

2016-03-29 0:01

Od dłuższego czasu dokuczają mi codzienne gazy oraz odbija mi się nawet po wypiciu wody. Nie mam na nic ochoty, nic mi się nie chce, czuję ciągłe zmęczenie. Myślę, że to wina złej diety. Moim największym grzechem są słodycze i kawa. Co mogę jeść?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Proponuję zastosować się do zasad diety łatwostrawnej. Niekiedy pomaga też picie wody z 1/2 cytryny na 15 min przed posiłkami. Co do diety łatwostrawnej to wykluczamy warzywa mające właściwości wzdymające, tj. brokuły, kalafior, kapusta, czosnek, cebula, groch. Wykluczamy pieczywo z dużą zawartością błonnika: chleb razowy, żytni, pumpernikiel, świeże pieczywo, grube kasze (kasza gryczana). Kolejną grupą produktów, na którą należy uważać, są potrawy smażone i tłuste, w tym tłuste produkty mleczne, tłuste gatunki mięs czy ryb itd. Poza tym wykluczamy z jadłospisu tłuszcz pochodzenia zwierzęcego, tzn. smalec, słonina, łój, masło dozwolone jest w małych ilościach. W diecie łatwostrawnej należy również wystrzegać się produktów, które mogłyby drażnić przewód pokarmowy, czyli mocnych przypraw, jak pieprz, sól. Potrawy powinny być gotowane na parze, duszone lub pieczone w piekarniku, najlepiej w folii. Zalecane jest jedzenie często, ale małych objętościowo posiłków.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta