Jaka dieta w cukrzycy ciążowej i cholestazie ciążowej? [Porada eksperta]

2015-01-28 20:00

Jestem w 29. tygodniu ciąży, miałam robiony test z glukozy 75 g, która była rozpuszczona w 180 ml wody. Wyniki są następujące: na czczo - 99 mg/dl, po 1 godzinie - 187 mg/dl, po 2 - 184 mg/dl . Czy ilość wody mogła mieć wpływ na wynik? Od 23 tygodni jestem na ścisłej diecie wątrobowej z powodu cholestazy ciążowej, więc nie jem słodkiego, smażonego, a cały nabiał (jogurty, mleko itp) kupuję 0% lub 0,5 % tłuszczu. Do poradni diabetologicznej mam termin pod koniec lutego. Czy powtórzyć test z glukozy?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Dla pewności proponowałabym powtórzyć test obciążenia glukozą. W przypadku diety wątrobowej powinna pani zwrócić uwagę nie tylko na regularne jedzenie, ale także na jego formę. Należy unikać smażenia w głębokim tłuszczu, tłustych dań, wysokoprzetworzonej żywności. Warto, aby większość dań była gotowana. Trzeba też ograniczyć surowe warzywa i owoce.Należy uważać na potrawy smażone i tłuste, ponieważ mocno obciążają przewód pokarmowy oraz silnie spowalniają wydzielanie soku żołądkowego. Do tej grupy należą nie tylko produkty, które mają dużo widocznego tłuszczu, ale również takie, w których może być on ukryty, np. majonez, tłuste gatunki mięs czy ryb, tłuste produkty mleczne itd. Poza tym wykluczamy z jadłospisu tłuszcz pochodzenia zwierzęcego, tzn. smalec, słoninę, łój, a masło dozwolone jest w małych ilościach. Powinna pani także unikać mocnych przypraw, jak pieprz, sól, a poza tym sosów opartych na occie i samego octu. Poza tym potrawy można ucierać i miksować, po pierwsze, żeby łatwo można je było zjeść, a po drugie, płynny pokarm szybciej opuści żołądek.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta