Jaki wpływ na zdrowie człowieka ma mleko? [Porada eksperta]

2013-03-22 10:27

Generalnie zastanawiam się jak mleko działa na człowieka? Ostatnio pojawiają się głosy mówiące o tym, że mleko w gruncie rzeczy jest dla człowieka niezdrowe i że nie powinniśmy go spożywać. Prowadzę bardzo aktywny tryb życia. Pracuje jako listonosz, co wymaga ode mnie dużo energii. W wolnym czasie uprawiam sport. Pije dużo mleka i jestem ciekawy czy to na pewno dobry pomysł.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Wszystko zależy od rodzaju spożywanego mleka (najlepiej mikrofiltrowane, a nie UHT) oraz od tego jak się po nim czujemy. Jeżeli po spożyciu pojawiają się nieprzyjemne objawy takie jak wzdęcia, bóle brzuch, rozwolnienia, alergie skórne- to znaczy że nie należy go pić. Związane jest to prawdopodobnie z nietolerancją laktozy lub alergią na białka mleka krowiego. Natomiast jeżeli po mleku nie obserwuje Pan żadnych dolegliwości to nie widzę przeciwwskazań aby było elementem zbilansowanej diety. Podkreślam tylko, że powinno być jej częścią a nie głównym komponentem. Mleko ma wiele pozytywnych cech: zawiera wartościowe białko bogate w aminokwasy egzogenne (szczególnie serwatka), kwas tłuszczowy CLA, wapń, wit D i A (przyswajalne tylko z mleka nieodtłuszczonego) oraz witaminy z gr B. Te ostatnie są szczególnie istotne dla ludzi aktywnych. Przede wszystkim mam na myśli witamine B2, czyli ryboflawine. Jest ona potrzebna w procesach przemiany tłuszczów w energię oraz do produkcji adrenaliny. Niedobory tej witaminy natychmiast odbijają się na samopoczuciu, skutkuje to ospałością i nerwowością. Mleko ma także cechy negatywne jak chociażby cholesterol i kwasy tłuszczowe nasycone (w tłustym mleku) mogące nasilać miażdżycę. Istnieją także badania mówiące o zwiększonej zapadalność na raka np trzustki, natomiast a zmniejszonej na raka jelita grubego u osób spożywających duże ilości nabiału. Dodatkowym problemem mogą być pozostałości leków i pestycydów w mleku, przy czym rozwiązaniem wydaje się mleko ekologiczne.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta