Mam 12 lat i nadwagę [Porada eksperta]

2013-04-04 23:21

Mam 12 lat i warzę 58 kg. Codziennie biegam kilometry i stale zwiększam dystans. Jem śniadanie, obiad z kolacji zrezygnowałam. W między czasie jem płatki kukurydziane, wypijam ok 1 l wody niegazowanej. Jestem świadoma tego, że mam nadwagę i chciałabym schudnąć 8 kg.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Niestety, nie wiem ile masz wzrostu, więc trudno ustalić mi czy faktycznie występuje nadwaga 8kg. Uważam, że dla Twojego dobra niezbędna będzie wizyta u dietetyka. Porozmawiaj z rodzicami o tym, że przeszkadza Ci nadmierna masa ciała i chcesz w sposób bezpieczny i odpowiedzialny usystematyzować swoje jedzenie oraz wagę. Jedz 5 posiłków dziennie o stałych porach. Dzięki temu nie będziesz głodna, a Twoja przemiana materii stanie się szybsza. Nie ma po co stosować żadnych diet odchudzających, bo nie masz problemów z dużą nadwagą, a w tym wieku odchudzanie się nie jest wskazane. Nie przejmuj się tym, co mówią inni. Jeszcze rośniesz, a Twój organizm się rozwija. Za 3 lata może okazać się, że masz zupełnie inną figurę. Nie eksperymentuj z dietami, bo zbyt drastyczne próby odchudzania się mogą Ci zaszkodzić - pamiętaj, że ciągle przecież rośniesz. Kontynuuj bieganie to poprawia nie tylko figurę, ale i samopoczucie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta