Mam niedowagę i chcę uprawiać aktywność fizyczną [Porada eksperta]

2015-08-01 1:47

Mam niedowagę, lecz strasznie kocham ćwiczyć. Nie potrafię usiedzieć w miejscu, nic nie robiąc. Czy jeśli chcę przytyć (chociaż z 2-3 kg), to w takim wypadku jest wskazany ruch? Chodzi mi tu o np. jazdę na rowerze - jak na razie jeżdżę 2 razy w tygodniu po godzinie plus jeszcze jakieś inne aktywności w ciągu tygodnia. Obecnie nie stosuję żadnej diety.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

W przypadku niedowagi należy zwiększyć wartość energetyczną spożywanych posiłków. Ważne jednak, aby nie spożywać tzw. pustych kalorii w postaci słodyczy, słodzonych napojów czy żywności wysoko przetworzonej typu fast food. Posiłki należy spożywać w małych objętościach, a często - 6-8 razy w ciągu dnia, najlepiej w równych odstępach czasu. Należy spożywać białko w postaci mięsa, wędlin, ryb, jaj, mleka, sera twarogowego oraz wprowadzić węglowodany w zwiększonej ilości – pieczywo, makarony, kasze, ryż. Zapotrzebowanie na tłuszcz powinno wynosić ok. 25% energii całodziennego zapotrzebowania – można go spożywać w postaci masła, pełnotłustych produktów mlecznych, oleju (dodawanego np. do sałatek czy w czasie smażenia), a także orzechów. Warto pamiętać o spożywaniu warzyw (ok. 500g dziennie) i owoców. Wskazane jest również picie soków owocowych, które dostarczają dużo kalorii, ale wyciskanych w domu lub jednodniowych, a unikanie soków słodzonych szeroko dostępnych w sklepach.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta