Metformax na odchudzanie [Porada eksperta]

2014-03-02 21:13

Mam 35 lat, 90 kg ,165 cm. Koniecznie muszę schudnąć. Dostałam Metformax 500, mam brać go rano i po tygodniu również po obiedzie. Przestrzegam diety dla kobiet z cukrzycą typu 2, nie chodzę głodna, jem co 3 godziny małe ilości, dużo warzyw i owoców, dużo wody. Dietę dostałam od endokrynologa i od niego również ten lek. Nie mam cukrzycy, a to co przeczytałam na ulotce mnie przeraziło. Nie wiem co robić! Czy mogę brać ten lek? Bardzo chcę schudnąć, nie poddam się! Nie mogę na siebie patrzeć... Najwięcej przytyłam po drugiej ciąży i chociaż unikam słodyczy, nie mogę schudnąć. Dodam też, że staram się regularnie chodzić na kije - sprawia mi to dużo frajdy, po prostu lepiej się czuję. Proszę powiedzieć, czy te tabletki nie spowodują cukrzycy po odstawieniu?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Trudno mi się odnieść do tego, co Pani opisuje, gdyż nie znam Pani przypadku. Nie chciałabym podważać zasadności działań lekarza. Może lek został zalecony z powodu insulinooporności, zaburzeń glikemii nie będących jeszcze cukrzycą, a stanem przedcukrzycowym?

Metformax jest lekiem „pierwszego rzutu” w leczeniu cukrzycy typu 2. Lekarze przepisują go od lat, więc nie jest to lek z nieprzebadaną, nową substancją aktywną. Powoduje poprawę metabolizmu glukozy w mięśniach, tkance tłuszczowej, wątrobie. Sprawia, że insulina (hormon obniżający stężenie glukozy we krwi) ma lepsze działania na tkanki docelowe i przez to obniża stężenie glukozy we krwi, zarówno na czczo jak i po posiłkach.

Dodatkowym działaniem Metformaxu jest redukcja masy ciała, jednak nie jest to lek odchudzający. Myślę, że o wszelkich obawach i wątpliwościach powinna Pani rozmawiać z lekarzem prowadzącym. Najlepiej poprosić go o wyjaśnienie takiego doboru farmakoterapii. Skoro jest Pani na programie redukcyjnym, je regularnie i ćwiczy, to waga i tak powinna spadać.

Pozdrawiam serdecznie

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta