Nadwaga i tycie nastolatki przy małych porcjach jedzenia [Porada eksperta]

2015-06-29 12:29

Mam 14 lat, ważę 90 kg przy wzroście 163 cm. Mimo że jem mało, to tyję. Ćwiczę na każdym wuefie (4 godz. w tygodniu), do tego czasami biegam i jeżdżę na rowerze. Już od 3 miesięcy nie miałam okresu, czytałam w internecie, że to normalne, ale ja się obawiam, że to ma związek z moją otyłością. Co robić?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

W pierwszej kolejności radziłabym ci udać się do dobrego dietetyka, który dokładnie przeanalizuje twoje nawyki żywieniowe, budowę ciała, wyniki medyczne i zaproponuje odpowiedni plan żywieniowy. Niestety, przy twojej wadze zanik miesiączki nie jest najprawdopodobniej związany tylko z burzą hormonów wieku nastoletniego, ma na to jeszcze bardzo duży wpływ nadmiar tkanki tłuszczowej. Tkanka tłuszczowa również wydziela hormony, czynniki stanu zapalnego, które mogły w znaczny sposób wpłynąć na zatrzymanie menstruacji. Gwarantuję ci, że jak zmniejszysz swoją masę ciała, to cykl miesiączkowy powinien wrócić do normalnego rytmu, w innym przypadku będzie to świadczyło o innych zaburzeniach.

Bardzo dobrze, że ćwiczysz na lekcjach wychowania fizycznego i jeździsz rowerem. Jednak radziłabym ci bieganie zastąpić np. basenem. Podczas biegania zbyt mocno twoje stawy (zwłaszcza kolanowe) są narażone na tarcie pod wpływem dużego ciężaru. Za brak miesiączkowania może być odpowiedzialnych wiele czynników, w tym również zbyt uboga dieta czy głodzenie się. Jeśli mimo jedzenia małych ilości następuje wzrost wagi, to warto poszukać tego przyczyny. Może to wynikać między innymi z nieprawidłowości w działaniu tarczycy, dlatego proszę zbadać hormony tarczycy, a także przeciwciała anty-TPO i anty-TG oraz wykonać badanie USG.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta