Nastolatek ma niedowagę i chce przytyć [Porada eksperta]

2016-07-09 23:23

Czy istnieje jakiś sposób, który naprawdę pomoże mi przytyć? Otóż, mam 14 lat i jestem płci męskiej, staram się jeść 3 posiłki dziennie, aczkolwiek czasami zdarza mi się, że jem mniej. Denerwuje mnie to, że jestem taki chudy, można to słowo zastąpić słowem kościsty.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Dieta na przytycie powinna być bogatoenergetyczna i bogatobiałkowa. Zazwyczaj niedowaga jest spowodowana niedoborem energii, białka i innych składników odżywczych lub ich gorszym wchłanianiem. Jeśli spożywany pokarm nie zapewnia dostatecznej ilości energii na codzienne potrzeby, to organizm czerpie ją z rozpadu własnych tkanek, prowadząc do znacznego zmniejszenia masy ciała.

Jeśli chodzi o zalecenia diety stosowanej w celu zwiększenia masy ciała, to ważne jest jedzenie posiłków w odstępach 3-4-godzinnych. Wskazana jest umiarkowana aktywność fizyczna, ponieważ regularne ćwiczenie poprawia samopoczucie i pobudza apetyt.

Posiłki powinny zawierać pełnowartościowe produkty, które są źródłem białek, węglowodanów i tłuszczy. Białka powinno dostarczać chude mięso, takie jak indyk, czasem wołowina oraz ryby – dorsz, mintaj, sola, łosoś, makrela; strączki jak soczewica, ciecierzyca, fasola. Jako dodatkowe kalorie można dodawać do potraw oleje roślinne dobrej jakości lub masło. Doskonałą przekąską są orzechy i suszone owoce. Przed posiłkiem można wypić szklankę soku owocowego lub warzywnego, co pobudza apetyt. Powinieneś unikać wysokoprzetworzonej żywności, dań typu fast food, słodyczy - nie zawierają żadnych korzystnych dla zdrowia składników odżywczych. Należy unikać potraw ciężkostrawnych, smażonych i tłustych, które długo zalegają w żołądku i obciążają układ pokarmowy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta