Waga nastolatki [Porada eksperta]

2013-04-05 21:54

Mam 10 letnią córkę, która mierzy 160 cz i waży 62 kilo. Nie wygląda na otyłą, wskaźnik BMI wyszedł nam poprawny jednak chciałybyśmy dowiedzieć się jak w tak młodym wieku pomóc jej zrzucić kilką kilogramów, aby nie weszła w okres dojrzewania z problemem nadwagi.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Pani Izabello, w przypadku córki najlepiej zastosować zasady zdrowego odżywiania. Restrykcyjne diety absolutnie nie są zalecane.W badaniach Viner i Cole stwierdzono, że nastolatki, które w wieku 16 lat stosowały diety odchudzające, były bardziej narażone na wystąpienie otyłości w wieku 30 lat niż osoby nie stosujące diety. Aby nie spowodować u córki zbyt drastycznego deficytu energetycznego najlepiej trochę przemeblować aktualny sposób odżywiania. Wykluczyć wszelkiego rodzaju napoje słodzone, żywność przetworzoną, słodycze. Wprowadzić córce pięć małych posiłków. Przygotowywać II śniadania do szkoły np. sałatkę z indykiem i ryżem brązowym lub kanapkę z razowca z szynką , pastą z soczewicy i warzywami, owoc. Zawsze powinna dostawać buteleczkę wody. Warto przyjrzeć się menu w domu i również "odchudzić" je pod katem córeczki. Z domu powinny zniknąć wszelkie słodkości, aby nie kusiły nikogo z domowników. Dobrze, aby zdrowy sposób odżywiania stosowała cała rodzina, gdyż dziecko nie powinno czuć się stygmatyzowane. Dania powinny być szykowane na parze, smażone bez tłuszczu lub pieczone. Najlepiej byłoby udać się do dietetyka który po zbadaniu antropometrycznym córki dostosował by model żywienia do jej zapotrzebowania i preferencji smakowych. Skorzystałaby na tym cała rodzina.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta