Nastolatka uprawiająca sport chce schudnąć [Porada eksperta]

2016-07-03 0:16

Jestem 13-latką ze wzrostem 176 cm i wagą 72 kg. Na początku 5 klasy popadłam w kompleksy odnośnie mojej wagi. Próbowałam ją jakoś zmniejszyć, lecz nigdy mi się to nie udawało. Na domiar złego jestem pływaczką wyczynową i moja waga mi przeszkadza w trakcie pływania. Szybciej się męczę itp. Chciałabym szybko schudnąć.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Twoja dieta powinna się składać z 4-5 posiłków w ciągu dnia jedzonych w odstępach 3-4-godzinnych. Zapobiegnie to napadom głodu i chęci zjedzenia jakiejś słodkiej przekąski. Powinnaś wyeliminować ze swojego jadłospisu słodkie i słone przekąski, słodycze, fast foody i żywność wysokoprzetworzoną. Minimalna kaloryczność dzienna to 1500 kcal.

Głodówka, czyli dostarczanie mniejszej ilości kalorii, nie jest najlepszym pomysłem. Gdyż nie dostarczałabyś sobie wszystkich niezbędnych do rozwoju Twojego organizmu substancji odżywczych.

W każdym Twoim posiłku powinny znaleźć się produkty białkowe, węglowodany i tłuszcze. Dobrze, żebyś jadła śniadanie w ciągu godziny od wstania. Jako śniadanie możesz zjeść produkty, które dostarczą Ci węglowodanów złożonych, czyli: chleb pełnoziarnisty, płatki owsiane, kasza jaglana. Do tego dołącz białko, które może pochodzić z mleka, jogurtów naturalnych, kefirów, maślanek, jajek i warzywa albo owoce, które zawierają dużo błonnika, dzięki czemu poprawiać się będzie Twoja perystaltyka jelit. Drugim śniadaniem może na przykład być koktajl owocowo-mleczny. Obiad to znów węglowodany złożone (kasze, makarony razowe, ryż brązowy, ziemniaki) mięso i warzywa. Polecanymi sposobami obróbki cieplnej jest gotowanie, gotowanie na parze, duszenie, grillowanie i pieczenie w foli. Unikaj smażenia na głębokim tłuszczu. Niech Twoja kolacja będzie białkowo-warzywna, przykładowo jajecznica albo omlet z warzywami. Unikaj w niej węglowodanów prostych, czyli owoców. Najpóźniej kolację jedz 2 godziny przed snem. Pamiętaj też o odpowiednim nawadnianiu swojego organizmu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta