Nastolatka z niedoczynnością tarczycy chce schudnąć z brzucha [Porada eksperta]

2015-07-06 13:02

Mam niecałe 12 lat i chciałabym schudnąć na brzuchu. Mama zapisała mnie do dietetyka, byłam na diecie, ale tylko tydzień, ponieważ nie mogłam się przyzwyczaić do tego rozpisu jedzenia, zamiast np. zjeść do kanapki 30 g sera żółtego, ja jadłam 50. Mam 154 cm wzrostu i ważę wieczorem ok. 55kg, a rano 53/54 kg, waga w ciągu dnia potrafi skakać nawet o 3 kg. Zimą jeżdżę na nartach, a teraz na rowerze, rolkach, ale tylko 6 razy w tygodniu po 30 min. Choruję na niedoczynność tarczycy, biorę Eutyrox 125, połowę tabletki.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Niestety nie mamy dużego wpływu na rejon, z którego pragniemy pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej. Nasz organizm jest tak zbudowany i zaprogramowany, że aby zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej występującej na brzuchu, musimy przestrzegać zasad zdrowego żywienia i włączyć aktywność fizyczną. Jednak spowoduje to zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej w całym ciele, a nie jedynie na brzuchu.

Twoja choroba, jaką jest niedoczynność tarczycy, bardzo utrudnia to zadanie. Radziłabym ci uzbroić się w cierpliwość i ponownie udać się do dietetyka. Jesteś bardzo młoda, więc jeżeli już teraz będziesz pod opieką specjalisty od żywienia, pozwoli ci to bardzo dobrze poznać swój organizm i utrzymać stabilną masę ciała w późniejszym wieku. Warto podczas takiej wizyty powiedzieć dietetykowi o problemach w zachowaniu dokładnej ilości spożywanych produktów, pozwoli to uzgodnić pewien kompromis, dzięki któremu łatwiej ci będzie przestrzegać programu żywieniowego i zarazem osiągnąć oczekiwany cel.

Dobowe wahania twojej masy ciała, które zauważyłaś, wiążą się z zatrzymywaniem wody, a nie z tkanką tłuszczową. Niestety, jest to kolejny element charakterystyczny przy chorobach tarczycy. Domyślam się, że nie jest ci łatwo przestrzegać diety, gdy twoi rówieśnicy nie muszą tego robić. Jednak warto odnajdywać w tym pozytywne aspekty, m.in. taki, że będziesz lepiej się czuła, nie będziesz zauważała takich dobowych różnic w masie ciała, poprawią się twoje samopoczucie i wyniki laboratoryjne. Zmniejszenie masy ciała jest także bardzo ważne, jednak warto zadbać o dietę także ze względu na stan twojego zdrowia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta