Nie czuję głodu [Porada eksperta]

2013-04-07 14:44

Od ponad pół roku właściwie nie czuję głodu, mimo to staram się jeść 3 posiłki dziennie. Nawet jeśli zjem na śniadanie same owoce, to do późnego popołudnia nie jestem głodna. Po za tym czuję często dziwny ból brzucha. Co zrobić, aby głód wrócił?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Warto wybrać się do lekarza. Możliwe, że dotknęło Cię zapalenie żołądka spowodowane helicobacter pylori. Gdy bakteria  ta wniknie do organizmu u większości osób nie powoduje żadnych objawów. Jednak część zakażonych, tak jak Ty, może odczuwać bóle brzucha, brak apetytu, chudnąć. Warto wykonać test na helicobacter.

Obecność bakterii w organizmie można wykryć za pomocą badania serologicznego krwi, które przeprowadza się w laboratorium lub w domu, robiąc test na przeciwciała, który kupuje się w aptece. Do jego przeprowadzenia wystarczy jedna kropla krwi włośniczkowej z palca, a wynik odczytuje się po 5-10 minutach.

Inną metodą jest test oddechowy (trzeba zjeść posiłek, do którego dodany jest amoniak, zawierający specjalnie oznakowane cząsteczki węgla).

Najnowszą metodą są testy molekularne, które polegają na znalezieniu fragmentów DNA bakterii w wycinku z żołądka, w ślinie lub kale.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta