Niedowaga u mężczyzny [Porada eksperta]

2015-08-18 10:11

Mam 45 lat i ważę 72 kg, a mierzę 186 cm. Mam niedowagę. Chciałbym się dowiedzieć, co zrobić, by zwiększyć wagę o co najmniej 10 kg.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Niekiedy zwiększenie wagi bywa trudniejsze niż spadek masy ciała. Warto zastanowić się, dlaczego waga jest niska. Czy są to czynniki genetyczne, niskie spożycie energii, duża aktywność czy problemy z wchłanianiem? Jest jednak kilka ogólnych zasad, które warto wprowadzić.

Oto one: staraj się zjadać 5-6 posiłków dziennie. Staraj się jeść wolno. Śniadanie jedz węglowodanowe. II danie powinno zawierać odpowiednią ilość węglowodanów, białka i tłuszczu. Innymi słowy (kasza, brązowy ryż, makaron pełnoziarnisty, które dodatkowo możesz polać sosem), mięsa lub ryby oraz porcję warzyw z tłuszczem roślinnym (oliwą tłoczoną na zimno lub olejem wysokogatunkowym). Przy gotowaniu: dodawaj tłuszcz do pieczenia, smaż i duś dania z dodatkiem oleju kokosowego, oliwy z oliwek (tylko zawsze w niskiej temperaturze, aby zapobiec powstawaniu tłuszczu trans), dodawaj do sałatek i surówek orzechy, nasiona, oliwę, sosy przyrządzaj na bazie śmietany, oliwy i oleju. Jako przekąski wybieraj owoce suszone, kanapki, tortille.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta