Nietolerancja pokarmowa - jak leczyć? [Porada eksperta]

2014-07-27 22:48

Jak długo są aktualne wyniki badania na nietolerancję pokarmową? Słyszałam, że nietolerancja wychodzi w teście na pokarm zjedzony w ciągu ostatnich 26 dni. Robiłam test FD na 46 produktów. Wyszła mi nietolerancja XXX na: owies, pszenicę, ryż, żyto, krowie mleko!, całe jajka!, drożdże! XX na: gluten, orzechy ziemne X na: kukurydzę, paprykę, melon Jeśli przestałam jeść w/w produkty trzy miesiące temu tzn. że nie mam już nietolerancji na nie? czy do końca życia będę miała nietolerancję i nie mogę ich jeść nigdy? Czy nietolerancję pokarmową można wyleczyć? Jeśli tak jak można to zrobić?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Nietolerancja pokarmowa IgG, którą badała Pani testem Food Detective, jest nietolerancją czasową, którą można zminimalizować dietą eliminacyjno rotacyjną.

Nie potrafię odpowiedzieć, czy nadal ma Pani nietolerancję, czy nie. Można wykonać próbę prowokacji (wprowadzić alergen i obserwować organizm przez 4-6 dni pod kątem powracających objawów) lub ponownie wykonać test. Warto jednak zastanowić się, skąd bierze się nietolerancja pokarmowa. Dlaczego Pani jelito przepuszcza do krwiobiegu składniki pokarmowe, wywołujące odpowiedź układu immunologicznego? Warto zgłębić tematykę zespołu jelita przesiąkliwego i starać się nie tylko eliminować alergeny, ale zlikwidować przyczynę. Istotna przy tym jest zarówno dieta jak i probiotykoterapia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta