Niski poziom tkanki tłuszczowej w analizie składu ciała [Porada eksperta]

2016-03-02 21:58

Byłam u dietetyka i bardzo zaskoczyły mnie moje wyniki z Tanity - wagi analizującej skład ciała. A mianowicie mam strasznie mały procent tkanki tłuszczowej - 10,8%, a wcale nie jestem taka szczupła. Mam tłuszcz na udach itp. (nogi mam dość obszerne), więc byłam pewna, że mogę mieć go jeszcze za dużo, a tu okazało się, że jest zupełnie odwrotnie. Czy jest możliwość, że pojawił się błąd? Czy maszyna mogła źle zmierzyć moją tkankę tłuszczową? Bo przecież ktoś, kto ma atletyczną sylwetkę, ma tego tłuszczu ok. 12%, ja rzeczywiście dużo ćwiczę, ale nie wyglądam jak sportowiec, nie mam widocznych mięśni. Czy osoba, która jest "normalna", jeżeli chodzi o wygląd sylwetki, może mieć bardzo mało tkanki tłuszczowej, a osoba bardzo szczupła może mieć wewnętrznie więcej tłuszczu?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Przygotowanie do badania BIA

Nie wiem, na jakim modelu Tanity się pani analizowała. Czy był to sprzęt 4- czy 8-elektrodowy, czy 1- czy wieloczęstotliwościowy? To bardzo ważne przy precyzji pomiaru. Ponadto ważne jest pani przygotowanie.

Przygotowanie do badania BIA

W pierwszej kolejności należy dokładnie zmierzyć wzrost. Wymagana dokładność dla wysokości ciała to 0,5 cm. Każdy błąd pomiaru może zaburzyć i zmieniać wyniki. Dla przykładu błąd pomiaru wzrostu o 2,5 cm może zmienić wynik całkowitej zawartości wody w organizmie nawet o 1 litr. Należy pamiętać, aby na czas badania zdjąć biżuterię oraz wszystkie metalowe przedmioty. Metal może zakłócić prawidłowy przepływ prądu przez ciało człowieka. W celu uzyskania prawidłowych wyników badań pomiar powinno się wykonywać na czczo, najlepiej wczesnym rankiem lub po 4 godzinach od posiłku. Wiadome jest, że nie zawsze można przeprowadzić badania o tak wczesnej porze. Należy także unikać wszystkich czynników, które mają wpływ na gospodarkę wodną w organizmie i jej zaburzenia. Ważne jest, aby na 48 godzin przed badaniem nie spożywać napojów alkoholowych, napojów energetyzujących oraz kawy. Jeśli to możliwe, zaleca się odstawienie leków diuretycznych na przynajmniej tydzień przed planowanym wykonaniem pomiaru. Na 12 godzin przed pomiarem nie należy smarować stóp kremem. Ważne jest, aby przed badaniem przez 12 godzin nie wykonywać intensywnej aktywności fizycznej, brać gorącej kąpieli oraz korzystać z masażu. Należy pamiętać, aby na 30 minut przed wykonaniem analizy składu ciała opróżnić pęcherz.

W pani przypadku 10,8% to skrajnie niska wartość, więc podejrzewam błąd pomiarowy. Dystrybucja tłuszczu może powodować, że ktoś szczupły ma faktycznie sporo tłuszczu i na odwrót, ale te wartości nigdy nie powinny być skrajne.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta