Obwisła skóra na brzuchu po odchudzaniu [Porada eksperta]

2015-01-29 22:09

W ostatnim czasie schudłem prawie 23 kg przez 3 miesiące. Dużo chodzę, ćwiczę, jeżdżę na rowerze, a skóra cały czas wisi, czyli tzw. oponka. Jak mogę się jej pozbyć?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Nie wiem, co pan rozumie przez "oponkę". Jeżeli jest to luźna skóra po schudnięciu, to oprócz ćwiczeń można pomyśleć o zabiegach medycyny estetycznej. Jeżeli ma pan tkankę tłuszczową w okolicach brzucha, to najlepsze są ćwiczenia angażujące te partie mięśniowe oraz dieta. Ćwiczenia należałoby robić regularnie, w seriach i różnych konfiguracjach. Najlepiej skonsultować się z trenerem. Ważna jest też dobrze zbilansowana dieta, która wspomoże ten proces.

Posiłki powinny być spożywane regularnie co 2-3 godziny, 4-5 posiłków dziennie. Powinny być one urozmaicone. Należy spożywać produkty zbożowe wieloziarniste. Należy też zwiększyć spożycie produktów bogatych w białko, są to: mleko i przetwory mleczne, jaja, chude mięsa (drób i cielęcina), 2-3 razy w tygodniu ryby, nasiona roślin strączkowych. Natomiast trzeba ograniczyć spożywanie tłuszczy zwierzęcych (masło, smalec), a zastąpić je tymi roślinnymi (oliwa z oliwek czy olej rzepakowy). Należy też zrezygnować z jedzenia słodyczy, fast foodów oraz picia alkoholu. Smażenie należy zastąpić pieczeniem, gotowaniem albo duszeniem na parze.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta