Odchudzanie a słodycze i podjadanie [Porada eksperta]

2016-04-01 11:10

Chciałabym schudnąć 5 kg. Moją zmorą jest podjadanie i słodycze. Od wczoraj podjęłam walkę. Jak mogę poradzić sobie z tą wieczną ochotą na słodkie?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Niestety nie ma idealnej metody. Podstawą jest włączenie świadomości i podejmowanie dobrych wybór już na etapie zakupów: czyli nie kupujemy słodyczy, nie trzymamy ich w domu. Ważne jest regularne jedzenie co 3 godziny, utrzymanie glikemii i planowanie przekąsek. Zawsze powinna pani mieć ze sobą orzechy, migdały, owoc, aby zjeść w przypadku pojawienia się głodu. Polecam zastanowić się, w jakich sytuacjach najczęściej pojawia się na nie ochota, czy są jakieś czynniki wyzwalające chęć jedzenia słodkości. Jeżeli rozpozna pani takie sytuacje, impulsy, warto zastanowić się nad alternatywnym działaniem. Warto podjąć wyzwanie odstawienia nawyku jedzenia słodyczy na 21 dni, po tym czasie nawyk sięgania po nie powinien zniknąć, a pojawić się inny, "zdrowszy". To tak jakby przekonwertowała się pani ze "złego" nawyku na "dobry". Trzeba zastanowić się, co w pani wypadku najbardziej by się sprawdziło.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta