Odżywiki białkowe a trądzik [Porada eksperta]

2016-05-30 1:18

Mam cerę trądzikową i jeżeli zacznę pić izolat białka serwatkowego, czy to pogorszy stan mojej cery? I czy jeśli po ćwiczeniach nie spożywam odpowiedniej ilości białka, to spalam mięśnie?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje na istotny wpływ diety zawierającej pokarmy o wysokim indeksie i ładunku glikemicznym (IG) lub zwiększających istotnie poziom glukozy we krwi na powstawanie trądziku. Białka zawarte w proszku/ izolacie serwatkowym zawierają głównie odtłuszczone mleko granulowane o zawartości białka 86-96%. Działanie tego typu odżywki białkowej polega przede wszystkim na nasileniu procesów anabolicznych, w tym na znacznym przyśpieszeniu procesu syntezy białek. Odżywki białkowe (a szczególnie izolaty białek) posiadają wyższy indeks insulinowy od mleka krowiego. Jest to spowodowane odtłuszczeniem produktu, wyizolowaniem i zwiększeniem koncentracji poszczególnych aminokwasów egzogennych w produkcie.

Jakiś czas temu grupa naukowców z Uniwersytetu Paraiba w Brazylii przeprowadziła badanie, w którym udowodniono istotne statystycznie występowanie zmian trądzikowych u osób deklarujących stosowanie odżywek białkowych. Zmiany trądzikowe były bardziej nasilone u kobiet oraz u osób nie zgłaszających wcześniejszych problemów ze stanem cery i nie posiadających krewnych z trądzikiem w wywiadzie rodzinnym. Najnowsze doniesienia naukowe potwierdzają związek pomiędzy spożyciem mleka, produktów mlecznych i białek serwatkowych a podwyższonym poziomem IGF-1 w osoczu, czyli insulinopodobnego czynnika wzrostu. Co do mięśni, to niestety tak może być. Po każdym treningu potrzebny jest posiłek regeneracyjny.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta