Jak pozbyć się centymetrów w pasie? [Porada eksperta]

2013-04-08 12:59

Mam 15 lat i chodzę do 1 klasy technikum. Wazę 80 kilogramów i mam w pasie 100 cm. Jak mam zrzucić zbędne kilogramy i jak pozbyć się centymetrów w pasie?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Najprostszym i najzdrowszym sposobem jest odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Co do diety to powinna być przede wszystkim niskoenergetyczna i prawidłowo zbilansowana. Powinieneś jadać regularnie co 3-4 godz, niewielkie porcje. Proponuję abyś stworzył dzienniczek żywieniowy, w którym mógłbyś zapisywać to co jesz. Notowałbyś w jakich ilościach i porach spożywasz różne rzeczy. Fajnie jakbyś również notował w skali od 0-3 jak bardzo byłeś głodny. Bardzo ważne jest byś był szczery ze sobą! Notuj wszystko, nawet te rzeczy których wiesz że nie powinieneś jeść typu słodycze, fast foody, słodkie napoje, tłuste mięso, majonezy itp. Po 2-3 dniach zrób sobie tzw. "rachunek sumienia". Przyjrzyj się dokładnie swoim zapiskom. Czy są słodycze albo dodatkowe produkty jedzone między posiłkami? W jakich sytuacjach jesz, jakie towarzyszą Ci emocje? Czy jesz kiedy nie jesteś głodny? Zaznacz mazakiem to co będziesz uważał że należy poprawić. Po około 7 dniach zważ się. W kolejnym tygodniu jedz to co w zeszłym tylko bez zaznaczonych mazakiem produktów. Pod koniec tygodnia zważ się ponownie i zobacz czy waga poszła w dół. Jak wszystko się uda to postaraj się stopniowo wprowadzać poniższe zasady: nie wychodź bez śniadania, jedz regularnie co 3 -4 godziny. Ostatni posiłek spożywaj na 3 godziny przed snem, nie pojadaj między posiłkami. Codziennie spożywaj: chude mleko, ser biały chudy, jogurty naturalne lub ze zbożem chude mięso lub ryby, warzywa, owoce, chleb razowy, kaszę, ryż, makaron . Ogranicz tłusty nabiał, tłuste mięso. Do szkoły chodź na piechotę lub wysiadaj przystanek wcześniej. Możesz kupić pedometr i pilnować aby robić około 10000 kroków dziennie. Ponadto polecam siłownię, koszykówkę, basen czy jakikolwiek inny sport. Na brzuch jest mnóstwo ciekawych ćwiczeń, ale tu radziłabym zasięgnąć porady trenera gdyż niektóre ćwiczenia mogą być dla Ciebie nie wskazane.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta