Otyłość u 9-letniego dziecka [Porada eksperta]

2016-07-03 0:15

Moja córka, kiedy miała 4 lata zaczęła jeść podwójnie, czyli jadła dokładki, wtedy cały czas tyła, i nawet doszła do 31 kg. I też jadła słodycze, ale nie tyle jak inne dzieci. A teraz ma 9 lat i waży 45 kg przy wzroście 135 cm.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Dieta dla córki powinna być zbilansowana, różnorodna i lekkostrawna. Powinnam się składać z 5-6 małych posiłków jedzonych w odstępach trzygodzinnych. Z diety córki należy wykluczyć wysokoprzetworzone jedzenie, słodkie napoje, syropy, fast foody i słodycze. Przy przygotowywaniu potraw proszę korzystać z takich technik gotowania jak duszenie, gotowanie na parze, pieczenie w foli, grillowanie.

Musi Pani wykluczyć smażenie na głębokim tłuszczu, zaprawianie zup mąką i śmietaną, zwiększanie kaloryczności posiłków przez dodatek tłuszczu, np. do ziemniaków, ryżu. Nie godzić się na dokładki i nie zezwalać na podjadanie między posiłkami, jeśli byłoby to dla córki ciężkie, może jej Pani dać do zjedzenia pokrojoną w słupki marchewkę, selera.

Śniadanie powinno się jeść w ciągu godziny od przebudzenia. Dobrze jak składa się z węglowodanów złożonych (płatki owsiane, jęczmienne, chleb graham), białka (jogurty naturalne, chude twarogi, mleko, chude wędliny) i warzyw lub owoców. W formie drugiego śniadanie może być podany jogurt naturalny z owocem, koktajl warzywno-owocowy. Obiad to ponownie węglowodany złożone (kasza gryczana, jaglana, jęczmienna, ziemniaki, ryż brązowy, makarony razowe), mięso (drób, ryby, chuda wołowina i cielęcina) i warzywa (surówki z delikatnymi dressingami, warzywa na parze). Kolacja powinna składać się z produktów białkowych i warzyw. Na przykład jajecznica/omlet z warzywami. Do kolacji nie jemy owoców, bo zawierają dużo cukrów prostych, które odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. Ważny też jest ruch dla córki, może Pani chodzić z nią na długie spacery, organizować zabawy wymagające ruchu, np. gry z piłką.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta