PCO i meridia [Porada eksperta]

2013-04-07 23:15

Mam PCO, przy wzroście 154 ważę 81 kg. Poszłam do dietetyka - zalecił dietę 1000 kcal, ruch i meridię 15. Słyszałam, że przy PCO nie są wskazane węglowodany, w diecie jest pieczywo graham. Czy bez meridii tez mogę schudnąć? Bo dietetyk każe brać.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Witam,
przede wszystkim przed braniem meridii należy wykonać badania takie jak pomiar ciśnienia tętniczego, określenie lipidogramu i wykonanie próby wątrobowej. Meridia jest lekiem skutecznym, ale mającym też skutki uboczne. Nie chcę kwestionować decyzji dietetyka, ale myślę że mogłaby Pani spróbować schudnąć bez farmakoterapii. Ruch i dieta to podstawa! Ewentualnie, jeżeli ma Pani stwierdzoną insulinooporność lekarz powinien wypisać np. metformax. Jeżeli chodzi o zalecenia żywieniowe to faktycznie u niektórych kobiet z PCO skuteczna jest dieta o obniżonej zawartości węglowodanów o wysokim IG czyli słodkich ziemniaków, białego pieczywa, makaronów, płatków kukurydzianych, słodyczy, słodkich napojów, soków, dżemów, niektórych owoców itp. Jednak nie powinno się całkowicie eliminować węglowodanów. Należy wybierać produkty węglowodanowe niskoprzetworzone o niskim IG (indeksie glikemicznym), takie jak produkty pełnoziarniste, razowy makaron gotowany al dente, pełne ziarna zbóż, grube kasze, warzywa. Powinny one stanowić około 40% energii. Zamiana wysokoprzetworzonych węglowodanów na pełne ziarna, owoce i warzywa może polepszyć odpowiedź komórek na insulinę. Dieta powinna zawierać także odpowiednią ilość białka pochodzącego z drobiu, ryb, jaj, chudego twarogu. Powinno się w niej znaleźć sporo świeżych warzyw (właściwie wszystkie z niewielkim ograniczeniem gotowanej marchwi, dyni i buraków), owoców (z wyjątkiem melonów, arbuzów, suszonych, kandyzowanych oraz w syropach i kompotach), chudych nabiałów (twaróg chudy, jogurt, kefir naturalny). Powinna Pani uwzględniać w swojej diecie także tłuszcze roślinne (np. oliwa do sałatki). Proszę starać się jeść w odstępach 3 godzinnych około 4-5 niewielkich posiłków. Fajni, gdyby zaopatrzyła się Pani w tabele IG. Do tego co najmniej 1000 kroków dziennie (można kupić krokomierz;) i będzie dobrze!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta