Poprawa trawienia przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych [Porada eksperta]

2015-09-14 8:58

Jak złagodzić dolegliwości żołądkowo-jelitowe? Cyklicznie dokuczają mi problemy żołądkowe: uczucie zalegania pokarmu, odbijanie, wzdęcia, a także naprzemiennie zaparcia i biegunki. Przy tych objawach jeszcze ogólne złe samopoczucie, obniżenie nastroju. Przyjmuję Mesopral, Duspatalin i bakterie jelitowe, np. Sanprobi IBS. Przez 2 m-ce było dość dobrze i nagle następuje pogorszenie.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Warto zastanowić się nad przyczyną takiego stanu. Czy była pani u gastrologa? Czy stwierdzono IBS? Czy pokarm jest dobrze trawiony (niedotrawione resztki pokarmowe w kale)? Proponowałabym udać się do gastrologa lub dietetyka, który zleci konkretne badania, np. GastroProfil. Ważne, aby poznać przyczynę pani objawów i obrać odpowiednią terapię. Póki co proponowałabym sprawdzić, czy poprawi się sytuacja, kiedy na czczo i przed posiłkami będzie pani wypijać pół szklanki wody z cytryną lub Citropepsin. To poprawia trawienie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta