Praca na noc a tycie. Jak schudnąć? [Porada eksperta]

2016-03-02 20:53

Od 3 lat pracuję na nocną zmianę i od początku zaburzył mi się zegar biologiczny. Zanim zacząłem pracę na noce ważyłem 85 kg przy wzroście 190 cm, trzymałem się diety przygotowanej dla mnie. Po tych 3 latach przytyłem ponownie do 110 kg, przesypiam cały dzień i jem nieregularnie, próbowałem się przemóc i zacząć chodzić na siłownię, ale zaczynało brakować mi energii i zrezygnowałem. Co mogą zrobić, żeby zacząć chudnąć?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Przede wszystkim proszę starać się wyregulować posiłki. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu powinien pan zachować przerwy między posiłkami około 3-4 godzin. Dwa główne posiłki jeść o mniej więcej stałych porach. Rano po powrocie z pracy i przed położeniem się spać proszę postarać się jeść lekki posiłek. Wieczorem przed wyjściem do pracy warto zjeść konkretny posiłek, coś a'la obiadokolację. W trakcie dnia dwie-trzy lekkie przekąski. Lekka przekąska po przebudzeniu w dzień, np. owoc z orzechami, jogurt z nasionami, sałatka, zupa. Przekąska w nocy bardziej białkowa, np. ryba, jaja, chude mięso, twarożek. Oczywiście unikamy cukru, syropu glukozowo-fruktozowego, żywności przetworzonej, słodkich napojów.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta