Praca zmianowa: co i kiedy jeść? [Porada eksperta]

2016-02-14 21:40

Pracuję w systemie 24/48. W nocy uda mi się zdrzemnąć czasem 2-3 godziny. Po powrocie do domu, rano około godziny 8, kładę się spać. Czy jeść coś przed snem, czy lepiej odpuścić, żeby nie przytyć? Zwykle śpię do godz 13. Taki system pracy zaburza niestety funkcjonowanie całego organizmu. Zależy mi, żeby nie przytyć i ze zagubienia kilku kilogramów byłabym niezmiernie zadowolona.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Faktycznie praca w trybie zmianowym może niekorzystnie wpływać na metabolizm i apetyt. Są jednak na to sposoby. Proszę postarać się, niezależnie od tego, czy pracuje pani w trybie dziennym czy nocnym, zjadać 2 główne posiłki w mniej więcej stałej porze oraz 2 przekąski regulowane trybem pracy. Rano po powrocie z pracy, jeszcze przed położeniem się spać, warto zjeść lekką przekąskę, np. kanapkę z warzywami, komosę z warzywami i nasionami. Z kolei wieczorem przed wyjściem na nocną zmianę zjeść dostatecznie obfity posiłek, bogaty w białko. Może to być ryba z kaszą i warzywami, mięso z ryżem i warzywami. W trakcie dnia należy zjeść 2 lekkie przekąski, najlepiej o niskim indeksie glikemicznym, bez dodatku cukru.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta