Racjonalne odchudzanie dla 15-latki [Porada eksperta]

2013-11-11 22:33

Chciałabym w ciągu miesiąca schudnąć 5 kg. Mam 15 lat, 166cm wzrostu i ważę 57kg. W moim miesięcznym odchudzaniu będę ćwiczyła 6 razy w tygodniu po 45 minut (z płytą od Ewy Chodakowskiej). Ale chciałabym także przejść na dietę, żeby być zdrowszą i jeszcze bardziej schudnąć. Czy jest możliwość, abym dostała dietę miesięczną, która pomagałaby w zdrowym odchudzaniu?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Najlepiej udaj się do dietetyka, który indywidualnie dostosuje jadłospis oraz zaproponuje najlepszą i zarazem najbezpieczniejszą formę działania. Przy takiej aktywności nie będziesz musiała stosować diety redukcyjnej, co i tak w Twoim wieku nie jest zalecane.

Wystarczy, że wprowadzisz zdrowe nawyki żywieniowe. Tzn. jedz regularnie co 2,5-3,5 godziny około 5 posiłków. W domu zjadaj śniadanie, do szkoły zabieraj II śniadanie i ewentualnie przekąskę, potem zjadaj obiad i kolację na 3 godziny przed snem. Warzywa jadaj do każdego posiłku, owoce ogranicz do dwóch porcji. Jedne i drugie to bardzo dobre źródło licznych witamin i składników mineralnych. Spożywaj zdrowe węglowodany i nasiona roślin strączkowych. Źródłem węglowodanów powinny być przede wszystkim produkty zawierające węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym, czyli tzw. zdrowe węglowodany.

Zalicza się tu m.in. chleb z mąki z pełnego przemiału, makarony razowe, ryż brązowy, płatki owsiane. Pij wodę. Woda jest niezwykle ważnym składnikiem naszego organizmu; 65–70% masy ciała dorosłego człowieka stanowi właśnie woda. Jej funkcja jest nieoceniona. Pomaga wydalić z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii, sprzyja utrzymaniu stałej temperatury ciała. Ponadto transportuje składniki odżywcze do komórek naszego ciała oraz wspomaga proces wchłaniania substancji odżywczych. Pamiętaj więc, aby pić wodę niewielkimi porcjami. Unikaj nadmiaru soli i cukru, żywności przetworzonej oraz tłuszczu zwierzęcego. Pozdrawiam

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta