Soki owocowe - czy można pić na czczo? [Porada eksperta]

2014-11-01 11:59

Czy powinno się pić soki owocowe na czczo? Jeśli tak, to z jakich warzyw i owoców najlepiej pić soki, aby oczyścić krew i wyregulować metabolizm?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, to soki owocowe można pić na czczo. Ostrożność należy jednak zachować w przypadku przyjmowania leków, gdyż niektóre składniki z owoców mogą wchodzić w różne interakcje z przyjmowanymi farmaceutykami. Przede wszystkim chodzi o sok grejpfrutowy. W takiej sytuacji warto udać się do lekarza i zapytać, czy picie takich płynów będzie bezpieczne.

Soki, szczególnie świeżo wyciskane, posiadają właściwości przeciwutleniające, dzięki którym mogą oddziaływać na pewne składowe krwi, to jest granulocytów. Mechanizm ten zapobiega kancerogenezie, czyli zmianom, których skutkiem może być powstawanie nowotworu. Soki, które posiadają najsilniejsze właściwości przeciwutleniające, to między innymi te z buraka, porzeczek i aronii, czyli roślin o ciemnym kolorze, zawierających barwniki – antocyjany. Przeciwutleniaczem jest także witamina C. Znajdziemy ją między innymi w sokach z cytrusów, rokitnika czy jabłek. Należy jednak pamiętać, że aby w pełni wykorzystać prozdrowotny potencjał soków, powinniśmy wybierać te jak najmniej przetworzone, tzn. tak zwane „soki surowe”, są one niepasteryzowane i nieklarowane, naturalnie mętne, mają krótki termin przydatności.

Osobiście uważam jednak, że najbardziej korzystne będzie spożywanie owoców w całości, gdyż najwięcej cennych składników znajduje się tuż pod skórką, którą podczas produkcji napojów tracimy. Dodatkowo produkt w postaci płynnej nie zawiera cennego i niezwykle ważnego dla naszego ustroju błonnika i ma wyższy IG. Jeśli chcemy jednak ugasić pragnienie, proponuję zrobić koktajl z całych, zmiksowanych razem ze skórką owoców. Dodać możemy wtedy zielone, surowe warzywa (natkę, szpinak, jarmuż), które poza ciekawym zabarwieniem, dostarczą nam wiele cennych składników. Pozdrawiam.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta