Tycie mimo diety i ćwiczeń [Porada eksperta]

2016-07-09 23:31

Mam dość duży problem z uzyskaniem odpowiedniej wagi. Mam 27 lat, 159 wzrostu i 65,5 kg. Pracuję fizycznie jako kelnerka, spędzam prawie 10 godzin na nogach, w międzyczasie ćwiczę na siłowni. Moja dieta jest zróżnicowana, staram się jeść dość dużo warzyw, gotuję samodzielnie, rzadko kiedy zdarzają mi się grzeszki typu ciasta bądź cukierki. Niestety moja waga rośnie. Jako dziecko nie należałam do najszczuplejszych, w okresie studiów zrzuciłam 10 kg, zeszłam do wagi 53 kg, wagę udało mi się utrzymać przez prawie 4 lata, następnie zachorowałam na mononukleozę i od tej pory waga rośnie, początkowo nie dużo, w tej chwili jest zbędnych kilogramów coraz więcej. Nie wiem, czym jest to spowodowane. Przyjmuję od ponad roku tabletki hormonalne.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Jeżeli stara się Pani odżywiać prawidłowo, a mimo to waga rośnie, to polecam wykonać badania diagnostyczne. Warto wykonać badania w kierunku niedoczynności tarczycy, insulinooporności, sprawdzić kortyzol, prolaktynę. Warto zweryfikować czynnik zdrowotny, gdyż przy zachowaniu diety i ćwiczeń waga nie powinna wzrastać.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta