Wpływ diety białkowej na zdrowie [Porada eksperta]

2016-04-17 18:20

Chcę rozpocząć dietę Dukana. Jak szybko schudnę? Jak wpłynie ona na mój organizm? Na czym smażyć jajecznicę, jeśli nie można używać tłuszczu?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Odradzam stosowane diety Dukana, mimo szybkich efektów jest niebezpieczna dla zdrowia. W wielu badaniach podkreśla się problemy z nerkami, pojawienie się dny moczanowej, zaparcia, szybszy postęp osteoporozy, miażdżycy u osób spożywających duże ilości białka, głównie zwierzęcego. Ujawnia się także niedobór licznych witamin i mikroelementów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika i innych składników niezbędnych do prawidłowego działania wszystkich układów i narządów.

Proszę pamiętać, że zarówno witaminy, jak i mikroelementy mają silny potencjał antyutleniający. Innymi słowy wspomagają eliminację wolnych rodników, które mają działanie prozapalne i przyspieszają starzenie się organizmu. Brak błonnika w diecie powoduje zaburzenia wypróżniania - zaparcia. Szczególnie nasilone niedobory występują we wczesnych etapach diety.

Niebezpieczny jest także szybszy postęp osteoporozy. Nadmiar ciał ketonowych, który pociąga za sobą intensywne wydalanie wody, powoduje zakwaszenie organizmu, mobilizację wapnia z kości i jego ucieczkę z moczem. Długotrwale stosowana dieta Dukana, jeśli nie jest uzupełniona podażą suplementów wapnia i witaminy D, prowadzi do szybszego rozwoju osteoporozy. Kolejna sprawa dotyczy problemów z nerkami czy cukrzycy, w której dieta Dukana także jest niebezpieczna. Ponadto w związku z obecnością zwiększonej ilości metabolitów białka, zwiększonej ilości cholesterolu i wzrostu zakwaszenia organizmu – łatwiej dochodzi do tworzenia się kamieni zarówno w układzie moczowym, jak i w pęcherzyku żółciowym, dny moczanowej oraz zaburzeń funkcji wątroby. Co do jajecznicy to można użyć oliwy, niewielkiej ilości masła lub robić ją na parze.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta