Zalety i wady picia zielonej herbaty [Porada eksperta]

2016-05-29 23:02

Jakie zalety i wady ma codzienne picie zielonej herbaty?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Zalety picia zielonej herbaty
  2. Wady picia zielonej herbaty

Jak większość produktów herbata zielona ma swoje plusy i minusy.

Zalety picia zielonej herbaty

Warto ją z pewnością pić przez wzgląd na przeciwutleniacze, polifenole. Zwalczają one wolne rodniki i chronią komórki organizmu przed uszkodzeniem związanym z utlenianiem. Dzięki temu pomagają uniknąć chorób układu krwionośnego i chorób nowotworowych. Uważa się, że polifenole mogą opóźniać procesy starzenia. Przyczyniają się one również do zwiększenia gęstości mineralnej kości. Ponadto zielona herbata zawiera związki wspomagające utlenianie tkanki tłuszczowej, przyspieszające przemianę materii, a zatem może wspomagać proces odchudzania (jednak absolutnie nie zastąpi diety i ćwiczeń). Co ważne regularne picie zielonej herbaty obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu, co zmniejsza zagrożenie zawałem serca, miażdżycą tętnic oraz powstawaniem zakrzepów, a zatem warto.

Wady picia zielonej herbaty

Minusem jest fakt, że polifenole z zielonej herbaty mogą zwiększać ryzyko anemii, bo hamują absorpcję żelaza z pożywienia. Otóż polifenole łączą się z jonami żelaza tworząc kompleksy, które nie są w stanie przeniknąć z układu pokarmowego do krwi. Spożycie zielonej herbaty powinny ograniczyć osoby z wrzodami żołądka, ponieważ wzmaga ona wydzielanie soków żołądkowych. Kolejny minus jest taki, że zielona herbata pozostawia silny osad na zębach, który wpływa na ich przebarwienia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta