Zgubić cellulit [Porada eksperta]

2009-03-26 9:06

Mam 23 lata, ważę 65 kg i mam około 172 cm wzrostu. Uważam, że ważę za dużo tzn. chciałabym ważyć około 58 kg. Od miesiąca codziennie biegałam około 1 godz., ale okazało się, że zamiast schudnąć przytyłam 2-3 kg i przerwałam bieganie. Starałam się ograniczyć w jedzeniu i odmawiałam sobie słodyczy. Moja figura ma kształt gruszki, mam problemy z celulitem w biodrach, udach i brzuszku. Co mogę zrobić, żeby szybko zwalczyć ten celulit?

Porada dietetyczki
Autor: Getty Images

Witam Pani BMI jest jak najbardziej w normie. Wynosi 21,97 kg/m2. Jednak faktycznie BMI nie jst miarodajnym wskaźnikiem, dlatego też najlepiej by było, gdyby wykonała Pani badanie analizy składu ciała. Dzięki temu dowiedziałaby się Pani ile tkanki tłuszczowej jest do zrzucenia. Jeżeli chodzi o treningi i wzrost masy ciała - może to być efekt zmiany komponentów ciała. Tj.tkanka tłuszczowa, która jest lżejsza została zamieniona w cięższą tankę mięśniową. Jeżeli tak jest w Pani przypadku, to waga mogła wzrosnąć, ale zmniejszeniu powinny ulec obwody ciała. W kwestii cellulitu o szybkie efekty dość trudno. Nie napisała Pani w jakim stadium jest cellulit. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie kilku metod: dieta, ćwiczenia, zabiegi na ciało (np drenaż limfatyczny lub mezoterapia bezigłowa z fosfatydylocholiną). W kwestii diety najważniejsza jest duża ilość wody mineralnej ograniczenie, kofeiny, tłustych i smażonych na wielokrotnie używanym tłuszczu potraw, produktów o działaniu kwasotwórczym (mięso, słodycze, wysokooczyszczone produkty zbożowe), węglowodanów prostych (cukier stołowy, słodycze, słodzone soki owocowe, itp.) oraz produktów obfitujących w sól. Pomocne w zwalczaniu cellulitu są natomiast produkty bogate w błonnik pokarmowy oraz antyoksydanty. Warzywa, owoce (do 300g ze względu na dużą ilość fruktozy), produkty pełnoziarniste: pieczywo razowe z ziarnami, razowe makarony, grube kasze.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta