Zmiany w diecie a ilość spożywanych owoców [Porada eksperta]

2015-06-04 22:34

Jestem kobietą, mam 20 lat. Moja waga w stosunku do mojego wzrostu balansuje w okolicach dolnej granicy normy. Kilka miesięcy temu wykluczyłam z diety produkty przetworzone, o dużej zawartości tłuszczu, soli. Nie jadam też mięsa ani słodyczy. Staram się odżywiać tak zdrowo, jak to tylko możliwe. Jaka jest dozwolona ilość owoców? Obecnie 2-3 razy w tygodniu zdarzają się dni, kiedy potrafię zjeść np. 4 jabłka, banana i brzoskwinię. Zastanawiam się, czy nie jest to za dużo i jakie mogą być konsekwencje takich ilości owoców w diecie.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Na samym początku chciałabym ci pogratulować cierpliwości i zaangażowania w czasie wykluczania z diety żywności przetworzonej oraz słodyczy. Jest to ogromne wyzwanie - na pewno godne pochwalenia.

Odpowiadając na twoje pytanie odnośnie do odpowiedniej ilości spożywanych owoców. W twoim przypadku, gdy masa ciała jest niższa niż powinna, tak duża ilość owoców może przynieść więcej szkody niż korzyści. Owoce te obfitują w błonnik zarówno rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny, który przyspiesza pracę jelit. Przez co powoduje to zbyt silne podrażnienie nabłonka jelitowego, skrócenie czasu wchłaniania składników odżywczych, ale także nasycenie i zmniejszenie apetytu. Poprzez zwiększenie perystaltyki jelit składniki odżywcze, na których nam zależy: wielonienasycone kwasy tłuszczowe, białko, witaminy, składniki mineralne nie są w odpowiednim stopniu wchłaniane. Powinnaś skupić się na bilansowaniu posiłków w taki sposób, aby zwiększyć masę ciała. Niestety zbyt duża ilość owoców powoduje, że jest to proces bardzo utrudniony. Zalecałabym ci spożywać 2-3 porcje owoców w formie surowej.

Zachęcam do konsultacji z dietetykiem, który dokładnie przeanalizuje twoje wyniki oraz budowę ciała i dobierze indywidualny program żywieniowy. Dzięki niemu bezpiecznie zwiększysz swoją masę ciała. Niestety bardzo groźnym zjawiskiem dla naszego organizmu jest zbyt wysoka masa ciała jak i zbyt niska.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta