Chcesz żyć 100 lat? Zacznij od codziennych ćwiczeń, które wspierają długowieczność
Średnia długość życia w Polsce wynosi 80 lat w przypadku kobiet i 72 lata w przypadku mężczyzn. W rzeczywistości to, jak długo żyjemy w dużej mierze zależy od nas samych. Kluczowe są zarówno dieta, jak i styl życia. Badania pokazują, które ćwiczenia są najbardziej korzystne dla naszego zdrowia. Jaka forma ruchu wspiera długowieczność?
Niebieskie strefy
"Niebieskie strefy" to lokalizacje na świecie, gdzie najwięcej osób dożywa 100 lat. Na świecie wyróżnia się pięć takich miejsc, w tym dwa w Europie (Okinawa w Japonii, Sardynia we Włoszech, Ikaria w Grecji, Loma Linda w USA i Nicoya w Kostaryce).
Dziennikarz Dan Buettner odwiedził miejsca z najwyższą liczbą stulatków i zwrócił uwagę na codzienne zwyczaje mieszkańców. Oprócz diety analizował również ich poziom aktywności fizycznej. Okazuje się, że większość stulatków regularnie uprawia sport. Jakie ćwiczenia przyczyniły się do ich długiego życia?
Ćwiczenia na długie życie
Chodzenie wydaje się być najbardziej banalną czynnością, której nie traktujemy jako trening. Okazuje się jednak, że ma ogromny wpływ na zdrowie organizmu. Dla mieszkańców "niebieskich stref" jest to integralna część ich codziennego życia, często wybierają spacer zamiast jazdy samochodem.
Chodzenie wpływa korzystnie na całe ciało, badania sugerują, że regularne spacery mogą pomóc w utrzymaniu hipokampu, obszaru mózgu odpowiedzialnego za pamięć.
Jazda na rowerze to kolejna forma ruchu sprzyjająca długowieczności. Na Sardynii, zaklasyfikowanej do "niebieskich stref" jest podstawowym środkiem transportu. Rower oddziałuje pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy, wspiera mobilność stawów i koordynację ruchową.
Ogrodnictwo raczej niewielu z nas kojarzy się z sekretem długowieczności. Badania wykazały jednak, że prace ogrodowe są formą treningu siłowego i jednym z najlepszych ćwiczeń wspierających długowieczność. Dan Buettner zauważył, że w "niebieskich strefach" ludzie dbają o ogród nawet w wieku 90-100 lat.
Taniec to jedna z ulubionych aktywności mieszkańców obszarów z z najwyższą długością życia. Okazuje się, że ruszanie się w rytm muzyki poprawia funkcje poznawcze, dodaje energii i zapobiega chorobom układu krążenia.
Tai chi to praktyka polegająca na wykonywaniu powolnych, skoncentrowanych ruchów połączonych z głębokim oddychaniem, znana również jako "medytacja w ruchu". Tak jak taniec, tai chi wymaga koordynacji, pomaga w łagodzeniu stresu i utrzymaniu dobrej kondycji stawów.