Pora ćwiczeń ma znaczenie. Ćwicząc w tych godzinach zmniejszysz ryzyko udaru i chorób serca
Czy to, o której godzinie ćwiczysz, ma duże znaczenie? Okazuje się, że tak. Najnowsze badanie dowodzi, że poranne ćwiczenia mogą uchronić nas przed zawałem i udarem. A jak wpływa na nasze zdrowie wieczorny trening?
Poranna aktywność korzystna dla naszego układu sercowo-naczyniowego
Wnioski te zostały zebrane na podstawie wieloletniej obserwacji danych osób z brytyjskiego BioBanku. Do badania włączono 86657 osób dorosłych w wieku od 42 do 78 lat. 58% uczestników stanowiły kobiety. Żadna z osób nie wykazywała problemów z sercem w momencie rozpoczęcia badania.
W czasie badania analizowano aktywność oraz czynniki ryzyka wystąpienia chorób serca wśród uczestników. W ciągu 6 lat wśród wszystkich uczestników badania zgłoszono 3707 incydentów sercowo-naczyniowych. Dokładnie u 2911 osób rozwinęła się choroba wieńcowa, natomiast 796 doświadczyło udaru.
Po przeanalizowaniu stylu życia oraz aktywności fizycznej tych osób, stwierdzono, że uczestnicy ćwiczący w porze porannej (między godziną 8:00 a 11:00) mieli mniejsze (o 16%) ryzyko wystąpienia choroby serca oraz udaru mózgu w porównaniu z osobami ćwiczącymi popołudniami. Zależność ta była widoczna zwłaszcza u kobiet.
A co z ćwiczeniem wieczornym?
"Wszyscy wiemy, że aktywność fizyczna jest ważna dla zmniejszenia ryzyka sercowo-naczyniowego, ale to badanie pokazuje, że czas aktywności fizycznej również ma znaczenie" – powiedziała Gali Albalak, doktorantka z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Leiden i współautorka badania.
Nie oznacza to jednak, że osoby, które nie ćwiczą rano, powinny rezygnować z aktywności fizycznej o innych porach dnia. Badacze podkreślają, że każda aktywność przynosi korzyści dla zdrowia, a jedynie poranna aktywność fizyczna wiąże się z niższym ryzykiem incydentów sercowo-naczyniowych.
Jednak jeśli chodzi o wieczorne, a nawet nocne pory ćwiczeń, należy tu zachować pewien rozsądek. Ćwiczenie popołudniami jest dobre, natomiast zbyt późna godzina aktywności fizycznej może negatywnie odbić się na jakości naszego snu oraz wpłynąć na, wbrew pozorom, przyrost masy ciała.
Wszystko dlatego, że zbytnie pobudzenie wieczorem może spowodować problemy ze snem. Jest też czynnikiem zwiększonej potrzeby nocnego podjadania.
"Z innych badań wiemy, że jedzenie po godzinie 20:00 może mieć szkodliwy wpływ na nasz zegar biologiczny" - podkreśliła Albalak.
Zdaniem ekspertki pora ćwiczeń ma znaczenie, ale jak we wszystkim najważniejszy jest umiar. Jeśli praca uniemożliwia nam ćwiczenie rankiem, nie ma nic złego w zrobieniu treningu po południu.
"Najważniejsza jest aktywność fizyczna. Nie ma znaczenia, o której godzinie to robisz, o ile nie wpływa to negatywnie na twój sen i odżywianie" - podkreśla badaczka.