Powrót do zdrowia to niełatwa droga. Te ćwiczenia mogą jednak szczególnie w tym pomóc

2024-08-09 15:40

Udar mózgu to nagłe, miejscowe zaburzenie krążenia krwi w mózgu. Po jego przebyciu należy przebyć rehabilitację. To ona ma być szansą na powrót do normalnego życia. Nowa badania odkryły coś ciekawego. To może pomóc poprawić wydolność układu sercowo-naczyniowego.

Powrót do zdrowia to niełatwa droga. Te ćwiczenia mogą jednak szczególnie w tym pomóc
Autor: fot. Getty Images Powrót do zdrowia to niełatwa droga. Te ćwiczenia mogą jednak szczególnie w tym pomóc

Ćwiczenia są ważne nie tylko dla sportowców i zdrowych osób. Nowe badanie wykazały, że mogą być one również pomoce dla osób wracających do zdrowia - oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Dr Ada Tang, fizjoterapeutka i profesor nauk rehabilitacyjnych na Uniwersytecie McMaster w Hamilton, Ontario w Kanadzie, powiedziała, że nie ma wątpliwości, że ćwiczenia są kluczową częścią rehabilitacji.

Ćwiczenia są korzystne dla zdrowia. Nowe badanie może jednak zaskoczyć

Jak podkreśla ekspertka, od dawna wiadomo, że ćwiczenia są korzystne dla osób z chorobami serca, jednak zbiór badań na temat tego, jak mogą one pomóc osobom po udarze, jest znacznie mniejszy. 

Tang wraz ze swoimi współpracownikami, przez 12 tygodniu porównywali efekty treningu interwałowego o wysokiej intensywności, zwanego również HIIT, z treningiem ciągłym o umiarkowanej intensywności na wydolność układu sercowo-naczyniowego, czynniki ryzyka i mobilność wśród osób po udarze.

Wyniki badania pojawiły się w czasopiśmie American Stroke Association Stroke.

Naukowcom udało się odkryć, że ćwiczenia o wysokiej intensywności są lepsze, jednak każdy rodzaj ćwiczeń jest dobry do poprawy zdrowia serca po udarze - poinformował główny autor dr Kevin Moncion, fizjoterapeuta i pracownik naukowy na Uniwersytecie McGill w Montrealu.

Niewydolność serca, zawał, udar. Polacy zmagają się z powikłaniami po groźnej infekcji

Ćwiczenia umiarkowane czy intensywne? Wyniki badania odpowiadają

Badanie polegało na przeanalizowaniu wpływu dwóch wzorów ćwiczeń na 82 osoby po udarze mózgu, których średni wiek wynosił 65 lat i których pierwszy udar wystąpił od sześciu do 60 miesięcy przed przystąpieniem do badania. 

Uczestnicy byli przydzielaniu lodowo do sesji HIIT lub ćwiczeń ciągłych o umiarkowanej intensywności. Uczestniczy ćwiczyli 3 razy w tygodniu przez 12 tygodni. Wszystko korzystali ze steppera poziomego - maszyny, która symuluje wchodzenie po schodach podczas siedzenia.

Grupa HIIT używała maszyny przez 19 minut. 1 minuta ćwiczeń o wysokiej intensywności, po której następowała 1 minuta ruchu o niższej intensywności powtarzanego 10 razy na sesję. Grupa umiarkowana używała maszyny maksymalnie przez pół godziny na sesje.

Według wyników obie grupy poprawiły wydolność układu sercowo-naczyniowego. Jednak osoby z grupy HIIT poprawiły swój poziom sprawności niemal dwukrotnie bardziej niż osoby z drugiej grupy. 

Warto zaznaczyć, że osoby biorące udział w badaniu były stosunkowo dobrze funkcjonujący. Nie jest to typowe dla każdego pacjenta po przebytym udarze. Oznacza to, że nie można generalizować wyników badań. Potrzebne są dalsze badania dotyczące mniej funkcjonalnych osób po udarze.

Podkreślamy, że osoby po udarze powinny skonsultować się ze swoim lekarzem czy na pewno taki wysiłek będzie dla nich właściwy. 

Ćwiczenia