Analiza składu ciała a zawartośc wody [Porada eksperta]

2016-02-05 9:51

Trenuję sporty walki praktycznie od dziecka, niestety w ostatnim czasie nie miałem czasu na treningi ani na zdrowe odżywianie. Wróciłem do treningów, od września schudłem z 89,5 kg do 82,2. Mam 175 cm wzrostu i moja naturalna waga, w której startowałem na zawodach, to 72 kg, dziwnie jest to, że dobrze się czuję. Forma idzie, ale niestety nadwaga nie pozwala mi wspiąć się na szczyt moich możliwości. Zrobiłem bezpłatne badanie analizy składu ciała i wyszło, że mam tylko 3 kg nadwagi tłuszczów, ale za to 12,3 kg nadmiaru wody w organizmie. Nie wiem, czym jest to spowodowane, ponieważ nie brałem żadnych leków ani dużo nie solę. Moja dieta to 2000 kcal. Gdybym pozbył się tych 12 kg nadmiaru wody, to wróciłbym do swojej naturalnej wagi. Czy gdybym pił 5 litrów dziennie, organizm zacząłby ja sam wydalać, czy potrzebne są jakieś suplementy, które w tym pomogą? Czytałem, że Hydrominum pomaga, ale nie mogę nigdzie znaleźć informacji, jak działa.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak przygotować się do analizy składu ciała?

Panie Karolu, U zdrowego człowiek woda powinna stanowić około 60% masy ciała. W tym woda wewnątrzkomórkowa i zewnątrzkomórkowa. Zatem w pana organizmie powinno być około 49,3 kg wody całkowitej. Woda wewnątrzkomórkowa według danych literaturowych stanowi około 55-66% wody całkowitej, a pozakomórkowa około 34-45% wody całkowitej. Czyli w pana przypadku powinno być około 27-32,53 kg wody wewnątrzkomórkowej i 22,1-16,76 kg wody pozakomórkowej. Nie wiem, co oznacza nadmiar wody w wykonanym przez pana pomiarze, o którą wodę chodzi i czy w ogóle badanie zostało prawidłowo przygotowane.

Hydrominum nasila usuwanie wody z organizmu dzięki zawartości moczopędnego wyciągu z pokrzywy.

Na rynku jest sporo analizatorów składu ciała, jednak nie wszystkie są dokładne i precyzyjne. Aby prawidłowo przeanalizować zawartość wody analizator powinien być 8-elektrodowy i przede wszystkim wieloczęstotliwościowy. Przy małej częstotliwości (1 kHz) prąd przepływa głównie przez płyny zewnątrzkomórkowe, przy większych (500-800 kHz) przez zewnątrz- i wewnątrzkomórkowe. W ten sposób płyny ustrojowe i elektrolity są odpowiedzialne za przewodnictwo prądu, a błony komórkowe decydują o pojemności elektrycznej.

Jak przygotować się do analizy składu ciała?

Dla precyzji pomiaru bardzo ważne jest przygotowanie do badania, w tym podanie dokładnego wzrostu. Masę ciała należy zmierzyć z dokładnością do 0,1 kg, gdyż błąd 1 kg powoduje błąd odczytu TBW o 0,2 litra. Wskazane jest zdjęcie wszystkich metalowych przedmiotów w celu uzyskania prawidłowego przepływu prądu przez organizm. Ważne, aby nie mieć pełnego pęcherza być najlepiej na czczo lub 3, 4 godz. po posiłku. Nie należy pić alkoholu przez 48 godzin przed badaniem, wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych (powinno być minimalnie 12 godzin odstępu), nie można zażywać leków diuretycznych przez 7 dni (jeśli jest to możliwe). Warto zatem, aby udał się pan ponownie na pomiar - dobrze przygotowany i na odpowiednim sprzęcie. Pozdrawiam

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta