Co zrobić, żeby nastolatek odżywiał się zdrowiej? [Porada eksperta]
Syn ma 12 lat, 164 cm wzrostu i warzy 68 kg. Czy ma nadwagę? Co zrobić, żeby zdrowiej się odżywiał?
W takim wypadku zachęcam do wizyty u dietetyka. Przede wszystkim warto porozmawiać z dzieckiem o tym, że cała rodzina chce się lepiej odżywiać. Dziecka nie można stygmatyzować. Zmiana żywienia musi być systemowa i powinna obejmować całą rodzinę. Warto zacząć od usunięcia z domu słodyczy, soków, słodkich napojów, pszennych bułek i pieczywa cukierniczego.
Należałoby wprowadzić zasadę jedzenia śniadań, np. jajek z warzywami i chlebem pełnoziarnistym, płatków owsianych czy gryczanych z orzechami i owocami sezonowymi, twarożków z warzywami i pieczywem razowym. Warto synowi do szkoły dawać śniadanie, porozmawiać z nim, jak ważne jest, aby je zjadał (aby nie kupował przekąsek w sklepiku szkolnym). Warto zainwestować w atrakcyjnego lunch boxa.
Czasem dzieciaki nie chcą jeść śniadań ponieważ są "obciachowe". Tu warto zastanowić się, jakie rzeczy syn lubi, jak można je podać. Kilka propozycji to domowe tortille z warzywami i kurczakiem, muffiny pełnoziarniste z warzywami, kanapki żytnie z warzywami, humus, frytki warzywne, szaszłyki owocowe. Kefir/jogurt naturalny, owoce i orzechy. Proszę starać się na obiady przygotowywać dania pieczone, duszone, gotowane. Najlepiej ryby, strączki, mięso. Unikamy smażenia, panierowania. Połowę talerza powinny zająć warzywa (surowe, pieczone, gotowane), a 1/4 zboża, czyli kasza, ryż brązowy, ziemniaki. Warto też robić zupy, zupy kremy, koktajle owocowo-warzywne. To dobra forma przemycenia warzyw, których syn powinien jeść 5 porcji dziennie.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE, główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl
Inne porady tego eksperta