Czy mam wrzody? [Porada eksperta]

2013-04-06 22:59

Od pewnego czasu czuję bóle żołądka. Nasilają się, gdy czuję głód. Przechodzi gdy coś zjem lub napiję się albo wypuszczę gazy. Proszę o odpowiedź.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Witam Pani Tereso. Jeżeli objawy trwają już długo, nasilają się i są uciążliwe, to warto byłoby wybrać się do gastrologa. Aby domowym sposobem zweryfikować czy ma Pani wrzody można zrobić test na Helicobacter Pyroli (do kupienia w aptece). Przy wrzodach najczęściej pacjenci odczuwają bóle pośrodku brzucha, poniżej mostka lub troszkę nad pępkiem. Jest to silne uczucie palenia, pieczenia, a czasem coś podobnego do uczucia głodu. Ponadto mogą pojawiać się mdłości, wzdęcia, odbijanie, zgaga, a nawet silne wymioty. Dla wrzodów żołądka charakterystyczny jest dyskomfort w nadbrzuszu występujący 1-3 godziny po jedzeniu i zmniejszający się po posiłku. Przy wrzodach dwunastnicy reakcje bólowe pojawiają sie na ogół przed jedzeniem, ustępują zaraz po posiłku, i następnie znów zaczynają dokuczać po upływie około 2 godzin. Charakterystyczne jest też uczucie pełności po jedzeniu. Występować mogą też bóle wkrótce po przebudzeniu tzw. bóle głodowe. Łagodzi je zjedzenie posiłku lub wypicie odrobiny mleka. Przyczyną bólu mogą być też nawet niewielkie nadżerki żołądka. Wymagają one oczywiście farmakoterapii gdyż mogą się przekształcić we wrzody. Gdyby okazało się, że ma Pani wrzody to należy zmienić dietę. Do głównych zaleceń należy dieta lekkostrawna ze zmniejszeniem tłuszczu zwierzęcego i błonnika. Posiłki trzeba jeść małe i często co 2-3 godziny. Nie powinny byc ani bardzo gorące ani zimne. Należy zrezygnować ze smażenia potraw i spożywania wywarów mięsnych. Najlepsze jest gotowanie, zwłaszcza na parze, pieczenie w folii, duszenie bez obsmażania. Świeże warzywa i owoce trzeba zastąpić przecierami i sokami warzywno-owocowymi.Przy wrzodach wskazane jest unikanie wzdymjących produktów: nasion roślin strączkowych, kapusty, wędzonych wędlin, ryb wędzonych, niedojrzałych owoców. Proszę ograniczyć ilość przypraw w posiłkach. Dotyczy to zwłaszcza wszystkich przypraw ostrych, takich jak pieprz, papryka, musztarda, gorczyca, chili, curry, ocet. Natomiast są polecane przyprawy łagodne (koperek, wanilia, sok z cytryny, kminek). Trzeba ograniczyć też kawę i mocną herbatę.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta